Hírek

Egészségben a jövő

2022. október 12., 19:56

Egészségben a jövő címmel második alkalommal rendeztek konferenciát Szombathelyen a budapesti Design Hét részeként a sportházban. Szakmai előadások hangzottak el, és kihirdették a korábban meghirdetett ötletpályázat eredményeit. Az egészségipar lehet a város jövőjének kulcsa, hiszen válságálló és innovatív. A hosszú távú gazdaságfejlesztési tervekben hangsúlyosan szerepel ez az irány.

Egészségben a jövő

Nehéz gazdasági helyzetben vagyunk, minden szektor a túlélésre játszik. Ilyenkor különösen nagy szükség van az együttgondolkodásra - ezekkel a szavakkal nyitotta meg a konferenciát Nemény András polgármester.

Nemény András - polgármester
"Mikor ilyen helyzet áll elő, nézőpontot kell váltani, távolabbról minden máshogy látszik, és ebben benne van a kivezető út is. Ha azt látjuk, merre szeretnénk majd menni, mi a célunk, most kell minden előkészítést megtenni, most kell felkészülnünk."

A Szombathely 2030 gazdaságfejlesztési koncepció egyik fő célkitűzése, hogy az autóipari és elektronikai gyártás mellett legyen még egy erős pillére a város gazdaságának, ez pedig az elképzelések szerint az egészségipar lenne, ami kevésbé kitett a válsághelyzeteknek. Ez már az északnyugat-magyarországi fejlesztési zóna terveiben is szerepel.

Nemény András - polgármester
"Bővítenünk kell az ipari portfóliónkat, ezért került elő az egészségipar, amit ha sikerül meghonosítanunk, nem csak Szombathelynek, de az országnak és akár az uniónak is jót teszünk vele."

Szombathelyen egészségipari kutatásfejlesztési központ létrehozását tervezik, megvan hozzá a szükséges ipari parki terület, ami hamarosan technológiai park minősítést kaphat, ez újabb kapukat nyithat meg. Az egészségipari beruházások egyik fő hozadéka lehet, hogy növekszik a születéskor várható élettartam a városban. Erről is szó esett a szakmai előadásokon: gyógyászati segédeszközökkel foglalkozó vállalkozások vezetői, gyógyszergyár képviselője, jövőkutató és digitalizációs szakember is beszélt a jelenlévőknek az egészségiparban rejlő lehetőségekről. A konferenciához kapcsolódóan ötletversenyt hidettek, amelyre egészségiparhoz kapcsolódó újításokkal lehetett nevezni. Az ünnepélyes eredményhirdetésen pénzjutalomban részesültek a dobogósok, a zsűri döntése alapján az első díjat egy ötfős, egyetemistákból álló csapat nyerte egy okos gyógyszeradagoló kifejlesztéséért, amit idős, demens betegek ellátásban lehet hasznosítani elsősorban.

Matányi Marianna - projektvezető, Dimedser csapat
"Mi egy okos gyógyszeradagolót készítünk, ami képes felismerni a gyógyszereket, külön tárolni és adagolni. Távolról egy telefonos applikációval irányítható, és minden funkciója beállítható és nyomon követhető."

A szimpózium doktori konferenciával folytatódott, ahol az egészségügyi robotokról, a szimulációs oktatás jelentőségéről, szlovén példákról és egészségmarketingről is hallhattak az érdeklődők. Mindeközben a kiállítási standokon egészségügy, egészségipar területén tevékenykedő cégek, intézmények mutatkoztak be kínálatukkal.