Hírek

Egész napos konferenciával várta az érdeklődőket az ELTE, a Magyar Tudomány Ünnepén

2021. november 03., 14:17

Az esemény két téma köré összpontosult: Nyugat Magyarország és Burgerland 1918 és 1922 között, valamint tanulásmódszertani innováció avagy az online tanítás és tanulás támogatása.

 

Egész napos konferenciával várta az érdeklődőket  az ELTE, a Magyar Tudomány Ünnepén

A Magyar Tudomány Ünnepéhez minden évben konferenciával kapcsolódnak az ELTE Savaria Egyetemi Központban. Két szekcióban is tartottak előadásokat. Idén az egyik a történészekhez kötődött és Trianonhoz, a másik szekció a covid óta berobbant online oktatás előremutató távlatait boncolta.

Horváthné Molnár Katalin - főiskolai tanár, ELTE-SEK
Könnyíti az információhoz való hozzáférést , tehát gyorsítani tudja az oktatási folyamatot. Attól függetlenül, amit már eddig megbeszéltünk közösen, hogy a legjobb talán a kevert oktatás, amikor ott van az oktató a maga valós személyében, látom a hallgatónak a rezdülését, de mégis oda tudom adni azt az anyagot, amiről beszélünk, vagy ők együtt dolgozva elkészítenek egy olyan feladatot, amit feltesznek aztán a közös térbe és meg tudjuk beszélni.

,,Ami viszont sokkal érdekesebb és jelzésértékű számunkra , hogy mikor morzsolódnak le a hallgatók.”

Borzsák István az egyetemi kémia tanításról beszélt, amit meg is vitattak a résztvevők. Késő délutánig tartottak az előadások. A tananyag-és kurzus alkotás, tananyagfejlesztés több éves múltját elemezték, a tanárok aktuális példákról folytattak eszmecseréket a hallgatókkal. Ugyanígy telt a nap a történelmi workshopon is. Katona Attila Szombathely 1921 augusztusa és szeptembere közötti időszakáról tartott előadást.

Katona Attila- egyetemi docens ELTE-SEK
,,A politikai következménye is, pl. hogy kik nem lehetnek egyszerű postáskisasszonyok , a nyolcvanas évek elejétől engedik a nőket erre a piacra”

A kor és a témaválasztás oka, hogy 100 évvel ezelőtt volt a nyugat-magyarországi felkelés, és a soproni népszavazás. 1918 és 1922 között az oszták-Magyar Monarchia felbomlásától Burgenland 1922-es megalakulásáig vezető átmeneti időszak egy-egy szegmensét tárták fel a történelem tanszék munkatársai.

Kalocsai Péter egyetemi docens, tanszékvezető ELTE-SEK
Hallottunk előadást a szláv-korridor elképzelésekről, hogy Csehszlovákiát és a délszláv államot hogyan kívánták Ausztria és Magyarország között egy szláv korridorral elválasztani. Az itteni egyházmegyei közigazgatás átalakításáról, ugye Szombathely egyházmegyének területei azok Ausztriához és a délszláv államhoz is kerültek. Részemről előadás hangzott el, hogy a határváltozások, mennyire érintették a vonzáskörzeteket ”

Összesen 24 előadás várta a Magyar Tudomány Ünnepén az érdeklődőket.