"Van, amelyiknek hátul van a mozgatópálcája, alulról is meg tudod csinálni, attól függően, te hol vagy."
Kesztyűbáb, japán báb, marionett - különböző bábtípusokról tanultak az első képzési napon a résztvevők. Kiderült, melyiket hogyan kell mozgatni, és az egyes történetekhez melyek a legkifejezőbb figurák.
A képzés célja, hogy a közművelődési szakemberek, pedagógusok elsajátítsák a bábcsoport alapításához szükséges tudást, így később akár saját településükön, kis közösségükben is létrehozhatnak ilyet.
Németh Evelin
“Én idén végeztem egy gimnáziumban itt Szombathelyen , és úgy, itt önkénteskedtem a herényiek házánál és úgy kerültem ide, és ők szóltak, hogy lenne egy ilyen lehetőség, én pedig így gondoltam megpróbáltatnám magam. Gimnázium után pontosan nem tudtam mit kezdjek magammal , így belenézek ebbe, meg régebben jártam színjátszó körbe, gondoltam ez jó irány lehetne.”
Az elméleti oktatás gyakorlati képzéssel egészül ki, ami a partnerként csatlakozó bábszínházakban műhelymunka keretében valósul majd meg.
Havas Edina, dramaturg
A következő alkalom lesz a gyakorlati része, amikor a bábkészítés, a bábtechnikák kerülnek sorra és kiegészül még - ami szerintem egy nagyon nagyon jó ötlet - kiegészül még egy utolsó alkalommal ami bábtörténetet, és művelődéstörténetet fog megismertetni a hallgatókkal, akik egyébként nagyon vegyes környezetből érkeztek. Egy páran ismerik egymást, de a legtöbbje nem. És hát pedagógusok, közművelődésben dolgozó szakemberek, akiknek fontos az, hogy a gyerekek ne csak befogadói legyenek valaminek, hanem aktív részeseivé válhassanak annak.
A 12 alkalmas képzést a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatósága a H+ Média és Kulturális Egyesülettel közösen szervezi.
A telefonnál: Simon Ádám - elnök, H+ Média és Kulturális Egyesület
"Vas megyében az amatőr bábművészeti irányzat az elmúlt időszakban eléggé elhalt. Elvétve találunk olyan településeket, közösségeket, ahol ez jellemző. Ennek a pályázatnak a fő célja, hogy Vas megyében újrainduljon ez az élet. Akik végeznek a képzésen, bábcsoportokat tudnak vezetni, indítani. A többi foglalkozással is az a célunk, hogy az amatőr bábjátszás ismét előtérbe kerüljön. Nyáron lesz bábos napközi, ősztől bábos csoport Győrváron és Vépen a tervek szerint. Bábkészítő műhely és bábterápiás foglalkozások is lesznek a program keretében."
A képzés résztvevői csoportvezetést, csoportdinamikát tanulnak, szcenikai ismereteket sajátíthatnak el, és azt is megtudhatják, hogyan lehet egy előadást interaktívvá tenni.
Hírek
Díjmentes bábcsoportvezetői alapismeretek képzés indult Szombathelyen a Herényiek Házában
Szeptember 6-ig hétfőnként bábos továbbképzésen vehetnek részt pedagógusok és művészet iránt érdeklődők, így később akár maguk is létrehozhatnak szűkebb közösségükben bábos csoportot.