Ezúttal nem történt baj - ünnepelni hívták a mentők az érdeklődőket.
"75 éves az Országos Mentőszolgálat."
A mentésügyi alapítvány és a mentőszolgálat nevében Köcse Tamás egy félautomata defibrillátort adott át a polgármesternek. Az életmentő eszközt a Kalandváros pénztárában helyezték el. Ez már a 18. ilyen gép, ami nyilvános helyen elérhető Szombathelyen.
Nemény András - polgármester
"A mentők az a családtag, akire mindig, minden körülmények között számíthatunk. Polgármesterként is egy biztos bástyát jelentenek. Szeretném megköszönni, azt is, hogy ezzel eggyel biztonságosabb a városunk."
"Segítség, jöjjön valaki, nagyon fáj a lábam!"
A mentők időutazásra invitálták az érdeklődőket: bemutatták, hogyan történt 50 évvel ezelőtt egy biciklis baleset sérültjének ellátása, amikor még nem volt mobiltelefon.
Egy Nysa rohamkocsi érkezett a helyszínre. Korabeli egyenruhában, régi eszközökkel dolgoztak a résztvevők. Az eseményeket Horváth Balázs mentőtiszt kommentálta. Akkor is fontos volt a sérült megnyugtatása, fájdalmának csillapítása. Gyógyszert, kéjgézt, infúziót, vérnyomásmérőt, vákuummatracos hordágyat alkalmaztak a mentésnél.
"Egy hölgy elesett biciklivel, és nagyon jajgat, nagyon fáj valamije."
Azt is bemutatták, hogyan dolgoznak napjainkban. A mentési láncban egyre fontosabb szerepet kap a szemtanú, aki a mentésirányító telefonos segítségével azonnal képes beavatkozni.
Köcse Tamás - vezető mentőtiszt, ügyvezető elnök, Vas Megyei Mentésügyi Alapítvány
"Mind a fiatal generáció, szülők, nagyszülők láthatták belőle, hogy a laikusnak milyen fontos szerepe van. Felfedezi, elkezdi az elsősegélyt, segítséget kér, együttműködik a mentőkkel. Nekünk nagyon fontos a helyszínen lévő szemtanú."
Ma már több gyógyszer és eszköz áll rendelkezésre, a fájdalomcsillapítót tűszúrás nélkül lehet adagolni. A törött végtagon húzótartást alkalmaznak, miközben gépekkel figyelik az életfunkciókat. A mentés nem lett feltétlenül gyorsabb, viszont korszerűbbé vált.
Köcse Tamás - vezető mentőtiszt, ügyvezető elnök, Vas Megyei Mentésügyi Alapítvány
"Innovatív, a beteget inkább kímélő beavatkozások is bekerültek a rendszerbe mint a lapáthordágy, amivel kíméletesen lehet felemelni a beteget, a húzósín, ami a törött végtagot stabilan rögzíti, és a medenceöv, ami sérültek hasüregi vérzését hivatott megakadályozni."
A két bemutató fő üzenete az volt, hogy a mentők régen és ma is ott vannak, ahol szükség van rájuk. A családi napon a vállalkozó kedvűek megtanulhatták az újraélesztés helyes technikáját, online kvízt tölthetek ki a bemutatóban elhangzott információk alapján, és a korábban meghirdetett rajzpályázat eredményeit is kihirdették.