"Ez 2001-ben, ez 2008-ban. Ilyen rövid idő alatt tönkreteszi az embert."
Horváth Gábor a drog és az egyéb tudatmódosító szerek káros hatásainak látható jeleit mutatja diáktársainak. A 10. évfolyamos fiatal 11 diáktársával együtt vett részt egy kortárs segítő képzésen. Most rendhagyó osztályfőnöki órákon adják tovább a megszerzett tudást a szakképző iskola többi tanulójának.
Horváth Gábor Zsolt tanuló, FM DASZK Vépi Középiskolája
Komolyan vesznek minket, sőt mondták is, hogy sokkal jobban megértették így, hogy az ő korukbeli mondta el nekik ezeket a dolgokat, mintha egy idősebb jött volna ide. Szóval jól fogadták tőlünk.
Csapó Kristóf tanuló, FM DASZK Vépi Középiskolája
Az iskolában megkérdezték, hogy ki szeretne ezen részt venni, és én magamban éreztem, hogy én erre el szeretnék menni. Életem során már többször segítenem kellett embertársaimon, igaz, idősebbeken, de itt a kortárs segítésnél arra gondoltam, hogy sok embernek van problémája.
A vépi mezőgazdasági szakképző iskola a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a Belügyminisztérium közös pályázatán 1,5 millió forintos támogatást nyert el a Puska nélkül elnevezésű bűnmegelőzési programjára. Ebbe több mint 300 tanulót, az iskola és Vép város védőnőjét, a polgárőrséget is bevonták. A projekt megvalósulásában a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság, a kortárs segítők képzésében pedig a Logó Ifjúsági Szolgálat is részt vállalt.
Hollósi Éva igazgató, FM DASZK Vépi Középiskolája
Elsősorban a drog, a tudatmódosító szerek káros hatásairól szólt ez a típusú képzés. Aztán emellett próbáljuk a szabadidő hasznos eltöltésére is motiválni a fiataljainkat. A program keretein belül sportversenyeket írtunk ki, filmklubot indítottunk.
"Ráfogás, egy kéz, behúzom a kezét, és letérdeltetem. Óvatosan, mert ez egy nagyon komoly csuklófeszítés."
Az iskolai bűnmegelőzési program keretében a diákok különböző önvédelmi technikákat is elsajátítanak.