Osztrák-magyar határon átnyúló uniós támogatásból, Győr-Moson-Sopron és Vas megyei, valamint osztrák szakmai partnereknek köszönhetően nyílt tárlat a Szombathelyi Képtárban. Az osztrák-magyar határtérség elmúlt 100 évének a történelmét mutatja be a kiállítás.
Balázsy Péter - megyei jegyző
"Célja, hogy azokat a leginkább közös történelmi emlékeket tárja fel, mindkét oldalról mutassa be, világítsa meg, amelyek egyébként a határ közös történelmét jellemzik, ezeket a történéseket a XX. század vérzivataros történelméhez is kapcsolva szerettük volna bemutatni."
Egyebek mellett a vasfüggönyt, és annak lebontását, az 1956-os forradalom- és szabadságharc eseményeit, a hűség falvainak döntését elemezték a tárlat nyitó konferenciáján a szakértők. A gyerekeket, fiatalokat is megszólítja a kiállítás, és az oral history, azaz a családi történetmesélés jelentősége is megjelenik.
Csapláros Andrea - igazgató, Savaria MHV Múzeum
"Nagyon jó múzeumpedagógiai programok vannak, amivel ezek a gyerekek meg tudják érteni, fel tudják dolgozni, vagy a családban lévő történeteket, amit akár a dédszülők mesélnek, hogy mi volt 100 évvel ezelőtt, mert ők is hallották a dédszülőktől, vagy nagyszülőktől, hogy ezeket összegyűjtsük, tehát erre érzékenyíteni őket."
A Határtörténetek roll-upjain QR-kódok is találhatóak, amelyek az okostelefonok Borderhistories alkalmazásának segítségével még több információhoz juttatják az érdeklődőket.
Hírek
Borderhistories, azaz Határtörténetek címmel nyílt kiállítás a Szombathelyi Képtárban
Az elmúlt egy évszázad határmenti eseményeit foglalja össze az a 35 roll-up, amely 26 itthoni és burgenlandi helyszínt bejárva idézi fel a határon átnyúló konfliktusokat, együttműködéseket, történelmi eseményeket. Az uniós forrásból támogatott tárlat egy hónapi várja a látogatókat.