“Betlehem városába, rongyos istállócskába.”
Nagy tapsot kaptak a zanatiak Gencsapátiban. Az idei Nemzetközi Betlehemes Találkozó gálaműsora ezúttal nem a település templomában, hanem az előtte, a Miszori Zoltán téren kapott helyet.
Varga Albin - főszervező
“Tizennyolcadik alkalommal vagyunk mi együtt, sajnos nem jött össze az a körforgás, amiben mi is mindig részesülünk, hogy elmegyünk Felvidékre, elmegyünk nemzetközi betlehemes találkozóra Debrecenbe, tehát egymáshoz, de hát ez egy érdekes idpszak, hiszen határzárak vannak, felvidéki barátaink nem tudnak itt lenni.”
Lélekben és az interneten azonban a gencsi betlehemezőkkel lehettek a távolmaradók is, hiszen a folklor.hu-n élőben közvetítették a népszerű karácsonyvárást. Évről évre egyre többen kíváncsiak a műsorra.
Tölgyesi Miklósné
“Gencsapáti lakos vagyok most már közel 38 éve, és még egyetlen egyszer nem jöttem ki, viszont annyi szépet és jót hallottam erről a rendezvényről, hogy már gyakorlatilag 2-3 éve érlelődik bennem a gondolat, hogy ki kellene jönni, de hát ugye volt ez a covidhelyzet, stb, templomba, zárt térbe nem akartam bemenni, tehát most az idén nagyon örültem neki, hogy szabad téren van.”
Ezúttal kilenc karácsonyváró dramatikus előadást - köztük betlehemes- és pásztorjátékot, regölést, néptáncot - láthattak az érdeklődők.
“Szabad! - Zengezzetek citorák, Jézus született… istenembernek.”
A holládiak a több mint fél évszázados díszletüket is elhozták, amire nagyon büszkék.
Kiss László - csoportvezető, Holládi Bábtáncoltató Betlehemes Csoport
“Ez a Betlehem ez körülbelül 60 esztendős, ezekkel a bábukkal együtt, ez mind eredeti, a csengővel együtt.”
A hattagú holládi csapatban a legérdekesebb jelmezt az “öreg dadó”, vagyis a legidősebb pásztor viseli.
Üst Gyula - tag, Holládi Bábtáncoltató Betlehemes Csoport
“A pásztor téli viseletben a suba az nélkülözhetetlen volt, ami igazából jellegzetes, a kalapunk, tehát a bábtáncoltató jellegzetes Holládon, egy kukoricacímer gúla található, és ezek a rojtok. Ezeknek szimbolikája van, az egyiknek a termékenység varázslás, ez pedig a szellemekkel való kapcsolatot jelképezi.”
A gencsapáti Nemzetközi Betlehemes Találkozón idén a holládiakon túl a bagi és a vitnyédi együttes, a “Félnótás” gencsapáti népdalkör, illetve a hagyományőrző néptáncegyüttes, a kapuvári, a mihályi, a zanati csoport, és a vasi népdalstúdió két együttese vett részt.
Hírek
Betlehemes Találkozó Gencsapátiban
Kilenc hagyományőrző csoport vett részt a 18. Nemzetközi Betlehemes Találkozón Gencsapátiban. A járványhelyzet miatt a felvidéki csapat nem tudott eljönni a rendezvényre, amelyet idén a templom helyett helyett a szabadban szerveztek meg. A műsort élőben is közvetítették a folklor.hu-n.