Hírek

Bernstein Béla emléktáblát avattak

2018. január 08., 17:18

Emléktáblát avattak a Zrínyi utcai egykori zsidó elemi népiskolánál, a mai Zsidó Kultúra Házánál Bernstein Béla tiszteletére. A kiváló történész, bibliafordító, a hitközség volt főrabbija 150 éve született.

Bernstein Béla emléktáblát avattak

A 150 évvel ezelőtt született, és az auschwitzi haláltáborban életét vesztő Bernstein Béla a tudós rabbik nemzedékéhez tartozott. Szívügye volt a vallásoktatás és történetírói munkássága is jelentős.

Frölich Róbert - országos főrabbi
“Ötvözte a vallásához ragaszkodó és azt hitelesen képviselő rabbit a modern tudóssal. Akkor, amikor Bernstein Béla működött, azt volt a magyarországi zsidóság tudományos életének az aranykora.”

Bernstein Béla 1892 és 1909 között volt a szombathelyi hitközség rabbija. Kiemelt figyelmet fordított az oktatásra: működése idején épült fel a zsidó elemi iskola, vallási tankönyveket, tanterveket írt és magyarra fordította Mózes 5 könyvét.

Márkus Sándor - elnök, Szombathelyi Zsidó Hitközség
“A hagyatéka óriási. Most próbáljuk feldolgozni a hagyatékokat, amiket még el tudunk érni szombathelyi tartózkodása idejéről. És ezért is volt fontos nekünk, hogy a 150. születésnapját megünnepelve abba az iskolába tehessük meg ezt, amiben ő iskolarendet írt elő.”

Történetíróiként legjelentősebb műve Az 1848-49-iki magyar szabadságharc és a zsidók című monográfiája, melyről Hende Csaba országgyűlési képviselő beszélt részletesebben - idézve az előszót író Jókai Mórt is.

Az emléktábla leleplezését követően a zsidó hitközség Bernstein Béla nevét viselő központjában beszéltek az előadók Bernstein sokoldalú tevékenységéről. Frölich Róbert a tudós portréját vázolta fel, Székely János megyéspüspök a zsidó-keresztény kapcsolatról mondta el gondolatait,

Katona Attila történész pedig Bernstein történetíró munkásságát, műveit mutatta be az érdeklődőknek.