A Kámoni Arborétumban hozta létre Bánó István erdőmérnök az ország első '56-os emlékhelyét alig néhány hónappal az októberi események után. Nagy titokban 54 darab malonyai thuját ültetett el a forradalom dátuma szerinti 1, 9, 5, 6, 10 és 23-as csoportokban.
"Ezek a thuják, bár már néhány elpusztult sajnos belőle, örök mementóként szolgálnak egy olyan forradalomnak, szabadságharcnak, ami megváltoztatta a ma élő emberek gondolkodását is."
Ünnepi köszöntőjében Éles Krisztina arról beszélt, ma is harcolnunk kell a békéért és a szabadságért, hogy a magyarok továbbra is folytathassák értékteremtő tevékenységüket. Kitért arra is, hogy vajon mit jelentenek nekünk manapság a nemzeti ünnepek?
Éles Krisztina - igazgató, Nemzeti Művelődési Intézet Vas Vármegyei Igazgatósága
"Ha körbenézünk, ilyenkor elcsendesül a világ. Kicsit összébbtartoznak, találkoznak az emberek, összébbzárnak a családok, egymásra figyelnek, adnak maguknak időt az emlékezésre."
A bensőséges hangulatú ünnepségen Bíborka és Bence a Republic: Ezt a földet választottam című dalát adta elő.
"Minden álmot .... jajj."
Majd Linka Sándor mondta el saját, 56-ról szóló versét. Az emlékműnél koszorút helyeztek el a Bánó család tagjai, a szombathelyi önkormányzat képviseletében László Győző alpolgármester, valamint az arborétum és a herényi kulturális egyesület vezetői. Ezt követően lerótták kegyeletüket a botanikuskert bejáratánál álló Bánó-szobornál is. A látogatóközpont földszintjén kiállítás nyílt civilek által kölcsönadott 56-os relikviákból: a tárlókban korabeli dokumentumok, fegyverek és egyenruhák kaptak helyet.