A 2012. évi 314-es számú kormányrendelet szabályozása szerint a településeknek el kell készíteniük településképi arculati kézikönyvüket 2017 végéig. Kedden a szombathelyi szemléletformáló kézikönyv megalkotása mérföldkőhöz érkezett, hiszen bemutatták a nyilvánosság előtt a Városházán, ahol a lakosság véleményezhette.
Lakézi Gábor - főépítész
"A TAK-ok fontos összetevői gyakorlatilag a település bemutatása, az értékek feltárása, településen található építészeti környezeti értékek feltárása, az egyes eltérő karakterű épületrészek felsorolása, ismertetése és az ottani értékeknek a meghatározása."
A kézikönyv tartalmaz ezenkívül egy útmutató részt is, amely a követendő arculati és gyakorlati megoldásokat tartalmazza. A TAK célja a szemléletformálás, amire azért van szükség – más szempontok mellett -, mert a jelenlegi jogszabályok nem zárják ki olyan épületek kivitelezését, amelyek különösebb esztétikai kontroll nélkül épülhetnek fel úgy, hogy a tervező és az építtettő nincs tekintettel a lakókörnyezet minőségére. A könyv nemcsak a hivatalok és hatóságok számára hasznos, hanem a tervezőknek is támpontként, ajánlásként szolgál a jövőben. Szombathely arculati kézikönyvét Mátis Barna építészmérnök és munkatársai alkották meg.
Mátis Barna - építészmérnök
"Maga a kézikönyv arculati egységekre szedte a jogszabályi ajánlás szerint a várost. Ezeket mutatja be tulajdonképpen a kézikönyv, írja le a mai állapotot, írja le az esetlegesen felmerült problémákat, vagy felmerülhető problémákat - ilyen pl. a parkolás - és ezekre próbál adni előzetesen tippeket, ötleteket, megoldásokat."
A következő lépcsőben az építész iroda és a jegyzőség az ajánlások révén megalkotja azt a településvédelmi rendeletet, amelynek jogszabályait kötelesek betartani a jövőbeli városi építmények megálmodói és kivitelezői. Az így elkészített szemléletformáló települési arculati kézikönyvet várhatóan a decemberi közgyűlés tárgyalja majd.
Hírek
Bemutatták Szombathely településképi arculati kézikönyvét
A szemléletformáló útmutató olyan ajánlásokat tartalmaz, amelyek a későbbiekben követendőek lesznek az épülettervezők és építtetők számára. A kész kézikönyvet még ebben az évben a közgyűlés elé terjesztik.