Mérföldkőhöz érkezett a jáki templom csaknem két éve tartó kutatása, restaurálása.
"Elkészült a templom belső helyreállítása, restaurálása."
A munka során a kutatók sok-sok új információval gazdagodtak. A padlószint alól előkerültek a falu első templomának nyomai, ami a kora Árpád-korban, a 11-12. században épült. Az alaprajzon ezt pirossal jelezték. A 13 méter hosszú, egyhajós épületet később egy toronnyal bővítették. A kutatás világossá tette a Szent György-templom építésének menetét is a kutatók számára.
Sarkadi Márton - építész, szakmai koordinátor
"A 13. századi templom építése során körbeépítették a korábbi kicsi templomot. Olyan sorrendben épültek meg a 13. századi épület részei, hogy a korai kis templomot az építkezés ideje alatt minél tovább használatban tarthassák."
Megtisztították és konzerválták a falakat, a tér így sokkal világosabbá vált, jól megfigyelhetők a falfestmények részletei. A vastag szennyeződés-rétegek alól előbukkantak az élénk színek.
"Vörös-fehér díszítőfestések most élénken, üdén látszanak, ez a restaurálás előtt nem így volt."
A főszentélyben Szent Györgyöt, a templom névadóját ábrázolja egy falfestmény, ami 1256-ban, a felszentelés ünnepére készülhetett el. A déli fal egyik festménye pedig a Ják nemzetség tagjait jeleníti meg. A templombelsőben 123, a templomdombon további 1377 sírt tártak fel a 11.-től a 18. századig. A legkorábbi sírokat még a régi, kis templom köré ásták. A helyszűke miatt kevés volt az ép temetkezés, de a megtalált leletanyag bőséges és gazdag.
Pap Ildikó Katalin - régész
"Nagy mennyiségben találtunk szép viseleti elemeket a világi és egyházi személyek sírjaiban. Maradtak ránk textilmaradványok, és rekonstruálható viseletmaradványok. Ruhakapcsok, szegélyek, rangos férfi és női viseletek."
Nagy valószínűséggel megtalálták a templomot alapító Jáki Nagy Márton sírját is, a déli toronyaljban, ahol további 11 temetkezésre bukkantak a régészek. Mindannyian a Ják nemzetség tagjai lehetnek, a rokonságot genetikai vizsgálatok igazolhatják. Restaurálták a templom berendezését, és megújult az elektromos rendszer, így a korábban sötét belső tér részletei már jó megvilágításban láthatók. Elkészült az utólagos szigetelés is, így a falak már nem fognak oly mértékben vizesedni, mint korábban.
A munka ezzel nem ér véget, van még teendő a homlokzaton, restaurálják a nyugati kaput, és a hátravan a kert, valamint a sétányok rendezése, ez várhatóan év végéig fejeződik be. A mintegy 2 milliárd forint kormányzati támogatásból megszépült jáki templom április 20-tól fogadja ismét a látogatókat.
Hírek
Befejeződött a jáki templom belső restaurálása
A csaknem két éven át tartó kutatás során megtalálták a falu első templomának nyomait, nagy valószínűséggel előkerült az alapító, Jáki Nagy Márton sírja, és a falkutatások révén a Szent György-templom építésének menete is világossá vált. Helyrehozták a falfestményeket, megtörtént az utólagos vízszigetelés, és megújult a belső világítási rendszer. A mai sajtóbejáráson az is kiderült, hogy a jáki templom várhatóan április 20-án nyitja meg kapuit ismét a látogatók előtt.