"Levele, szára ehető, és nagyon magas benne az omega3."
A termőföld alatt több réteg található, például venyige, szalma és komposzt. Ez folyamatosan tömörödik, és ideális a leveles- és gyökérzöldségeknek is. Ezzel a termesztési módszerrel is megismerkedhettek a nyílt nap résztvevői. Papp-Felber Anita itt a ház körül és egy nárai kertben gazdálkodik, természetes módon. Nem használ vegyszereket a kártevők ellen sem.
Papp-Felber Anita - őstermelő
"A legfontosabb a megelőzés egy biokertben. A csalánlé mindenképpen, illetve vannak élő készítmények, fonálférgek, baktériumok, gombák, ezek elszaporodnak, és káros testvéreiket kiszorítják onnan."
Három éve foglalkozik mikrozöldségekkel, amelyek a csíráknál már nagyobbak. Intenzív ízűek, és egészségesek.
"A mikrozöldekből csináltam egy keveréket, sokkal többféle össze van keverve."
Előadásában többek között arról beszélt, hogy akár a gyomnövények is remek alapanyagok lehetnek. Kertészeti praktikákat is megosztott a hallgatósággal, például hogy nem kell vetés előtt a talajt forgani, inkább takarni érdemes, komposzttal feljavítani, és elég hetente egyszer öntözni.
Somogyi Péter
"Van nekünk egy kiskertünk a Parkerdőben, kínlódunk a termeléssel, és próbálunk mindig hatékonyabbak lenni, és érdekesebb terményeket termelni, és úgy gondoltuk, itt tájékozódhatunk ebbe az irányba. Tetszenek ezek a növények, fűszernövények, ezért vagyunk itt."
Tévhit az is, hogy a kerti szezon ősszel véget ér.
"Egy csomó olyan zöldségünk van, főleg a leveles és gyökérzöldségek, amik egész télen szüretelhetőek, főleg magaságyásban."
Tudását konyhakerti délutánokon adja át az érdeklődőknek, és óvodákban, iskolákban is szívesen beszél kertészkedésről a gyerekeknek.
Papp-Felber Anita - őstermelő
"Nagyon fontosnak tartom, hogy minőségi táplálékot fogyasszanak a családok. Ehhez nincs meg a kellő tudás a szülőkben. Ha a gyerekeknek van erre ingerenciájuk, és én megadom az első lökést, szeretnék az első lépés lenni ez ügyben."
A nyílt napon kóstolni lehetett birsalmasajtot, perui földi cseresznyét, mentaszörpöt, mikrozöld-keverékeket, házi ketchupot és ehető virágokat is. A rendezvény a Vidékfejlesztési Program támogatásával valósult meg, a Kóstold meg Vas megye ízeit! - Közvetlen termelői értékesítés segítése című projekt keretében, ami a helyi termékeket népszerűsíti. Legközelebb november 10-én Ják lesz a helyszín, Nagy Richárd István tojásgazdaságát lehet közelebbről megnézni.