1970-ben építették a gencsapáti hármas gátat. A polgármester azt mondja, azóta folyamatosan romlik a berendezés műszaki állapota. Egy hónapja kapott levelet a szombathelyi tűzoltóparancsnoktól, aki felhívta a figyelmét a balesetveszélyes műtárgyra. A gát felügyeletét közel ötven éve Hatos Margit látja el.
Hatos Margit
"Ezt karban kellene tartani. Figyelni arra, ha kimarad az áram, olyan állapotban legyen, hogy lehessen kézzel mozgatni."
A hármas gátat egy osztrák vállalkozó működteti, aki 10 évvel ezelőtt vásárolt itt egy mini erőművet. A megtermelt áramot értékesíti. Az ő feladata lenne, hogy gondoskodjon a megfelelő műszaki állapotról. Ezt azonban nem teszi meg. Emiatt már többször megbüntették. A bírságot mindig kifizeti ugyan, de a felújításra nem költ.
Margit néni legutóbb a júliusi özönvíz után próbálta feltekerni a zsilipet. Ez csak az éppen a közelben tartózkodó tűzoltók segítségvel sikerült. A három egységből csak az egyik működik árammal, a másik csak kézi erővel, a harmadik pedig használhatatlan, teljesen berozsdásodott.
Bodorkós Ferenc polgármester, Gencsapáti
"Felháborítónak tartom, hogy mint polgármester, nem tudom elintézni, hogy addig az időig, amíg ezt nem teszik üzemképessé, addig itt ne termelődjön áram."
Az erőmű a zsiliptől néhány száz méterre található. Csak magánterületen lehet eljutni a turbinákig. A patakparton félig kidőlt fák sorakoznak, közülük néhány a villanyvezetéket is veszélyezteti. Árvíz esetén a szakemberek szerint a közeli Apponyi-kastély is veszélybe kerülne.
Pék Tibor - szakaszmérnök, Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság
"Ha itt helyben kiöntés lenne, akkor elsősorban a műtárgy közvetlen környékén keletkeznének elöntések."
Az osztrák vállalkozó óránként 30 kW energiát termel a Gyöngyösön, ezt a magyar szolgáltatónak adja el. A megyében ezen kívül még kilenc ilyen létesítménye van, a szakemberek szerint azok jobb állapotban vannak, mint a gencsapáti.