Az idei extrém hőség következményeként térségünk eddigi legnagyobb szabadtéri tüzével küzdöttek napokon át a vasi tűzoltók Kenyeri és Csönge térségében. Ezer hektáron pusztítottak a lángok szeptember elején. Az extrémitások időszakát éljük, amihez együttműködés, profi felszerelés és szakemberek szükségesek - hangzott el a szombati gyakorlat megnyitóján, ahol Majthényi László, a vármegyei közgyűlés elnöke is köszöntötte a résztvevőket.
Tudjuk azt, hogy milyen évek vannak mögöttünk és milyen évek várnak ránk a felmelegedés, klímaváltozás következtében. Valószínűleg nem lesz jobb a helyzetâ
Arról is beszélt, hogy remélhetőleg minél kevesebbszer kell majd alkalmazni az itt megszerzett tudást, pl. a védmű-magasítást, nyúlgát és buzgár-elfogó medence építést. Ezekből a feladatokból bőven akadt az utóbbi időben.
Bognár Balázs - igazgató, Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Ha csak az idei évet nézzük, akkor az élet elég szép forgatókönyveket rajzolt akár itt a vasi térségben is, hiszen az idei évben volt olyan tornádóval érkezett ciklonunk a júniusi időszakban, mely fakidőlések, vezetékszakadásokat eredményezett. Ezeknek a kezelése, az épített infrastruktúra, a környezetben esett káronak a kezelése. De emellett a vízkárelhárítási feladatok voltak a kiemeltek, hiszen továbbra is térség kiemelt kockázata a hidrológiai események kezelése, árvíz, villámárvíz, és ebből is az idei évben már szép számmal voltak valós események. Júniusban a Pinka áradása a Rábán való védekezés.
A mentőcsoportoknak idődől időre minősítő vizsgán kell részt venniük, hogy a szükséges képességek és készségek birtokában tudjanak részt venni a mentésben. A mostani gyakorlaton 4 járási és 5 települési mentőcsoport, valamint 1 egyetemi szervezet minősítése, illetve újraminősítése történt meg.
A minősítő bizottság a gyakorlat folyamán kimondottan a szakmai feladat végrehajtását fogja nézni. Ebbe beletartozik a kárhelyen történő mozgás, kárhelyen történő feladatmegoldás fegyelmi része is.
Az eseményen a Magyar Honvédség területvédemi zászlóaljának is tartottak tűzvédelmi képzést. A honvédséggel együttműködésben biztosítási feladatokat gyakoroltak, pl. áteresztési pont felállítását, eltűnt személy keresésében való részvételt és befogadóhely-kialakítást. Európai uniós forrásból finanszírozták a szimulációt, ahova a Mura-vidékről szlovén, Burgenlandból pedig osztrák kollégák is érkeztek. A mostani gyakorlat információcserére is lehetőséget adott, a résztvevők jó hangulatban, balesetmentesen teljesítették a feladatokat. Hasonló eseményekre azért is szükség van, mert egyre több a globális kihívás, a regionális fenyegetettség és a helyi kockázat a mindennapjainkban.