Hírek

Az utóbbi időszakban egyre több szombathelyi vendéglátóhely és üzlet zárt be

2023. augusztus 17., 11:23

Az utóbbi időszakban egyre több szombathelyi vendéglátóhely és üzlet zárt be ideiglenesen vagy véglegesen. A tulajdonosok minden esetben kényszerből döntöttek. A jelenség oka a költségek növekedése mellett a fogyasztói szokások változása.

Az utóbbi időszakban egyre több szombathelyi vendéglátóhely és üzlet zárt be

A kevésbé frekventált környékeken és a belvárosban is egyre több kiadó üzlethelyiséget lehet látni. Olyan közkedvelt étkezdék is bezártak, mint például a Menza, vagy a negyvenhárom éven át üzemelő Szigligeti Étterem. A vendéglátós szakma problémái szerteágazóak.

Völler László - elnök, Vasi Vendéglősök Klubja

“A baj ezelőtt körülbelül két évvel a coviddal kezdődött. Akkor úgy megrendült a vendéglátás, és a covidból még ki se lábaltunk - magyarul megmondva rendesen -, akkor jött ez a háborús helyzet, az energiaválság, akkor a munkaerő gond, probléma.”

Völler László már közel negyven éve működteti presszóját. Elmondta: míg harminc évvel ezelőtt sok helyet a folyamatosan átjáró osztrák vendégek tartottak fenn, manapság éppen a szomszédos országban működő vendéglátó-egységek azok, amelyek elszipkázzák a szakképzett munkaerőt. Ugyanakkor megemelkedtek az alapanyag-árak, a munkabérek - és ezzel együtt -, a közterhek is. Mindezen túl az NTAK-rendszer bevezetése is terheli a szektort, ami digitális adatszolgáltatásra kötelezi az üzemeltetőket. A kisebb vendéglátó egységek közül nem mindenki rendelkezik a szükséges szoftverrel.

Völler László - elnök, Vasi Vendéglősök Klubja

“Ez ugye egy plusz munkaerőt igényel, plusz odafigyelést igényel, és hát a melegkonyhás boltoknak most már kell ezt rendezni. Általában egymillió forintos informatikai eszköz-beruházást kellett nekik kieszközölni, és ez mind-mind oda vezet, hogy egyre több bolt így meggondolja, hogy érdemes-e nekem nyitva lennem.”

A belvárosi vendéglátósoknak az sem kedvez, hogy az autóval közlekedő fogyasztóknak magas parkolási díjat kell fizetniük. A kocsmák pedig nem tudnak mit kezdeni azzal a jelenséggel, hogy sokan a dohányboltok közvetlen közelében fogyasztják a szeszes italt.

Cseri József - alelnök, Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara

“A vendéglátós szakma alapvetően egyfajta hivatás. Tehát nem szimpla munkavégzésként tekinthetünk rá, ehhez kell egyfajta elkötelezettség, annak minden olyan ódiumával együtt, ami egyfajta terhet jelent a foglalkoztatottak számára. Elég, ha csak a hétvégi nyitvatartásra gondolok, vagy a hosszabb, pénteki-szombati nyitvatartásokra. Ez azt jelentette, hogy akik ott a bizonytalanságot érzékelve pályát váltottak és más területen helyezkedtek el, ma már nagyon nehezen visszacsalogathatók.”

Akad olyan étterem is, amely az elszabadult rezsiárak miatt zárt be. Tradicionális vendéglátós család tagjaként azonban a tulajdonos azóta is folyamatosan az újranyitást tervezi. Abban bízik, hogy a fűtés és a villany ára a jövőben kiszámíthatóbb lesz.

Böndicz Tibor - üzletvezető, Csupor Étterem

“Olyan rezsi árakkal kellett szembesülnünk, amit nem tudtunk az árainkban érvényesíteni. Egyszerűen nem volt rá lehetőség, hogy egy olyan befogadóképességű, viszonylag kicsi befogadóképességű étterem azokat a rezsi árakat abból az árrésből ki tudja fizetni. Erre nem volt lehetőségünk.”

Az újranyitást nehezíti, hogy nagyon nehéz szakképzett és megbízható munkaerőt találni. A város miliőjét a bezárt éttermek mellett egyre inkább meghatározzák az üresen álló üzlethelyiségek is, noha Vas vármegyében az országos átlagnál kevesebben húzták le a rolót. Ez a trend akkor mérséklődhet, ha a forint-euro árfolyam stabilizálódik, és kevesebb kockázatvállalással sújtja a készletező kereskedőket.