Hírek

Az ország hét büntetés-végrehajtási intézetének színjátszóköre ad elő színdarabokat

2023. október 11., 20:13

Az ország hét büntetés-végrehajtási intézetének színjátszóköre ad elő színdarabokat a 7 főbűn témájában. A szombathelyiek kedden mutatták be a Torkosság című vígjátékukat a családtagjaik, az intézet munkatársai, a börtönnel együttműködő cégek képviselői és a sajtó előtt. A darabot a szereplők írták, és a díszletet is ők állították össze.

Az ország hét büntetés-végrehajtási intézetének színjátszóköre ad elő színdarabokat

Egy szőlőbirtokon játszódik a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet fogvatartottainak színdarabja. A 11 tagú színjátszókör másfél éve kezdett együtt dolgozni, ők építették a díszletet, és a szöveget is maguk írták.

Tavaly a 10 parancsolat volt a téma, idén a 7 főbűn. A mostani az előző darab folytatásának tekinthető.

Kemény Kornél

Ez egy szőlősbirtokon játszódik, mi úgy szeretnénk ebből anyagi hasznot szerezni, hogy kvázi helyettesítve a tulajdonost, eladjuk a vevőnek, és ez a vevő, tulajdonképpen semmi köze a vevőhöz, ő is át akar mindenkit verni, de van egy orvosunk, aki csak látszólag orvos, egy drogos srác, akinek eszik a sütijéből mindenki, és így mindenki elájul ugye, ezzel kezdődött a második darab.

A szereplők a vígjáték műfaját választották akkor is és most is.

A próbafolyamatot Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész segítette mentorként. Pályájának egyik legnagyobb kihívásának találja a projektet.

Várnagy Andrea - zongoraművész

Most a fókuszban a hét főbűn áll. Én úgy gondolom, hogy ez mindenkit meglep, hogy a hét főbűn nem szerepel a bibliában, ezek hajlamosító tényezők, amelyek mindannyiunkban megtalálhatóak, és pontosan azokra világít rá ez a pár színdarab, hogy melyek azok a lehetőségek, amelyekkel ki tudjuk javítani, egy kicsit ki tudjuk küszöbölni ezeknek a romboló hatását, és ez nagyon érdekes volt, hogy elkezdtük magát a projektet, hiszen volt egy szó: torkosság. Mit tehetünk ezzel? Elkezdtük boncolgatni, hogy mennyi mindenben lehet az ember torkos.

A színdarab a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács Hét főbűn című művészetterápiás projektjének keretében valósult meg. A foglalkozások segíthetik a fogvatartottak későbbi visszailleszkedését a társadalomba.

Kovács Mihály - bv. ezredes, szolgálatvezető, Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága

“Fogvatartottak közreműködésével elkészített értékteremtő munka is folyik, művészeti tevékenység folyik, ami bizonyosságát adja annak, hogy nem minden fogvatartott rossz, nem minden fogvatartott gonosz, és ők is képesek arra, hogy művészeti értéket teremtsenek a munkájuk útján, és hát nem szabad elfelejteni azt, hogy azokat, akiket a mai napon szerepelni láttunk, nemsokára szabadulni fognak, és ott lesznek közöttünk, tehát nem mindegy, hogy milyen emberek fognak szabadulni innen a büntetés-végrehajtási intézetből, vagy bármelyik hazai börtönből, hiszen velük utána együtt kell, hogy éljünk a társadalomban, és minden ilyen program, amennyiben nemcsak a nézőkre, hanem a szereplő fogvatartottakra is hatást fejt ki, akkor hiszem, hogy a bűnmegelőzést jól szolgálhatja.”

A darabnak harmadik részt is terveznek.