Hírek

Az iskola helytörténeti napja keretében a Szemtől szemben kiállítást

2023. április 22., 08:11

Az iskola helytörténeti napja keretében a Szemtől szemben kiállítást, a zsidó temetőt és az imaházat is felkeresték az Oladi Technikum 12. osztályos diákjai. Az volt a cél, hogy a fiatalok a tankönyvi anyagon túl közelebbről is megismerjék a zsidó kultúrát és a holokauszt tragédiáját.

Az iskola helytörténeti napja keretében a Szemtől szemben kiállítást

A Knebel család páratlan fotótörténeti értékekkel teli hagyatékán alapul a szombathelyi zsidóság történetét bemutató Szemtől szemben kiállítás, amit 2014-ben az Iseumban láthatott először a nagyközönség. Egy évvel később a Zsidó Kultúra Háza lett a tárlat végleges otthona. Rendszeresen fogadnak iskolai csoportokat, ma délelőtt az Oladi Technikum diákjai jártak itt az iskola helytörténeti napja keretében.  

Nagy Gyöngyi Zsuzsánna - magyartanár, Oladi Technikum, VMSZC
"Általában megdöbbenti őket, a pontosan a konkrétumok, amikkel itt találkoznak. Nem csak az általános szövegeket hallják, hanem az egyéni sorsok, amik életszerűbbé teszik számukra."
 
Spiegler Tibor a város naggyá válásáról, a zsidó családok szerepéről, kereskedők, iparosok, művészek, orvosok életútjáról, a zsidótörvények hatásairól és a munkaszolgálatról is beszélt.

"Olyan embertelen körülmények között dolgoztatták .... felszereléssel."

Beszélt saját családjáról is: mindkét szülője megjárta a haláltábort. Anyja soha nem szólt az átélt borzalmakról, édesapja, a 107 évet megélt Spiegler Elemér azonban sokat mesélt a tragikus múltról is.

Spiegler Tibor - helytörténeti kutató
"A személyes történeten keresztül való megközelítés mindig jobban hat, jobban talajra talál. Tartozom is ezzel a családomnak, és az egész szombathelyi zsidóságnak, hogy mindenkinek a sorsát, amennyire lehet elmeséljem, megismertessem, hiszen ki tudja, melyik momentum az, ami a diákokban megmarad, és ráébreszti őket, hogy ezek a kutatások, amik a kiállítás mögött állnak, milyen fontosak."

A diákokra nagy hatással volt, hogy a tankönyvben olvasható számok mögött egyéni sorsok rejlenek.

Tóth Bíborka
"Főleg a kisgyerekeknek a tehetetlensége ebben az egészben nagyon durva, és hihetetlen, hogy ilyen meg tudott történni valaha is."

Vigh Rebeka
"Szerintem sokkal jobban megmarad ez az emberben, és elgondolkodik, akkor mi történt, és ez valóban megtörtént. Borzasztó, hogy ilyeneket kellett megélni akkor gyerekeknek, nőknek, tényleg felfoghatatlan. Én alapból érzékenyebb vagyok, megérintenek az ilyenek, és elgondolkodom azon, hogy milyen szerencsés vagyok, hogy van családom, mindenki egészséges, énis az vagyok, és másnak ez nem nem adatott meg akkor, és ez elszomorító."

A diákok sétát tettek a zsidó temetőben, majd az imaterembe is ellátogattak.