Borhy László régész, ókortörténész fő kutatási területe a római provinciák, azon belül is Pannónia régészete és a római hadtörténet. A tudóst a napokban választották a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává.
Borhy László régész, ókortörténész, rektor, ELTE
A hat évvel ezelőtti levelező tagságom elnyertése fordulópontot jelentett a szakmai pályafutásomban, a rendes taggá válás pedig én azt gondolom, a kiteljesedést jelenti. 05:21
A szombathelyi születésű akadémikus ezúttal Pannónia határvédelmi rendszeréről beszélt a hallgatóságnak. Mint mondta, a tartomány elfoglalásával a Római Birodalom természetes határa a Duna lett, amelynek mentén az 1. századtól fából és földből készült erődláncolatot is építettek.
Borhy László régész, ókortörténész, rektor, ELTE
A rómaiak a folyókat úgy tekintették, mint amik inkább összekötnek, semmint elválasztanak, és a folyók túlsó partján húzódó partszakaszt is még a Római Birodalom határsáv-részének tekintették, és ott is építettek úgynevezett ellenerődöket, amikkel a folyón való átkelést vagy a birodalmi oldalon levő erődítménynek a biztonságát próbálták erősíteni. 03:17
Pannóniára ugyanis úgy tekintettek, mint Itália védőbástyájára, ahonnan a birodalom központja könnyen elérhető. A narkomannok a 2. században ebből az irányból támadtak és pusztították el Aquileát. Később a gótok és a langobárdok támadása miatt kellett megerősíteni a legsebezhetőbb szakaszokat, a Dunakanyart és a Duna alsó folyását - az akkorra már kőből átépített erődöket többször is felújították. Így sikerült tartani állásaikat az 5. század első feléig.
Hírek
Az Iseumban tartott előadást az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora
Borhy László régészt, ókortörténészt az utóbbi években elért jelentős tudományos eredményéért épp a napokban választották a Tudományos Akadémia rendes tagjává. Ezúttal a Magyar Történelmi Társulat helyi szervezetének meghívására érkezett szülővárosába.