Egy évvel ezelőtt Füli, a Chernel-kertből érkezett erdei fülesbagoly volt a sztár, sokan fotózkodtak vele, vagy éppen a cápa fogát vették közelebbről is szemügyre a mikroszkópon keresztül. Idén a járvány miatt testközeli élmény helyett a virtuális térben találkozhattak az Év élőlényeivel az érdeklődők.
A menyétfélék családjába tartozó hermelin hazánkban védett és ritka faj.
A bemutatott fajok legtöbbjéből a Savaria Múzeum gyűjteményében is vannak példányok.
Régi magyar nevük az, hogy “zúgó pillék”, ez nyilván arra a viszonylag erős hangkiadásra utal, amit a szárnyuk rezgetésével tudnak előidézni.
Ezt a kacsafarkú szendert választották az Év rovarának: akár lakótelepi balkonokon is találkozhatunk vele, ahogy a virág előtt lebegve éppen nektárt szív. A potroha végén lévő szőrpamacsról felismerhető rovart is az intézmény közösségi oldalán mutatták be. Az év élőlényeiről ismeretterjesztő rövidfilmeket készítettek a múzeum munkatársai, amelyekben összefoglalták az állatok életmódját, a növények jellemzőit. Aki figyelte az intézmény közösségi oldalát, mindennap találkozhatott érdekességekkel, kultúrtörténeti információkkal is.
Czenki Zsuzsanna - általános igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
Úgy gondoltuk, hogy az Év élőlényeihez direkt és indirekt, más gyűjteményeinkből is keresnénk egy-egy műtárgyat, amivel egy kicsit tágabb értelmezést kapnának ezek az élőlények, tehát a természeti vonatkozások hogyan jelennek meg a művészetben, ókortörténetben, történelemtudományban.
Így ismerhették meg például az érdeklődők az év vadvirágának választott vetési konkoly mellett az ugyancsak a búzaföldeken viruló pipacsot is, Konkoly Gyula képtárban őrzött festményén, vagy az Év kétéltűjének megszavazott zöld varangyot, és vele együtt azt az ókori békaábrázolást, amely az Iseum kiállításában egy régi kancsón látható, és az egyiptomi kultúrában a vizet, a Nílus áradását jelképezte. Az élőlények sokszínű bemutatását játékos feladatok is kiegészítették.
Erdő Ádám - természettudományi asszisztens, Savaria Múzeum
Készítettünk egy játékos kvízt, egy memóriajátékot, egy párkeresős játékot, emellett bevettük még az Év élőlényeihez a 2020-as évben választott Év ásványát és ősmaradványát is, ugye ezt tavaly nem lehetett bemutatni a járványhelyzet miatt.
Ki-ki a kézügyességét is próbára tehette: a kecses hermelin ihlette azt a táskadíszt, amit egy videó segítségével posztóból, otthon is bárki elkészíthetett.
Vig Károly - tudományos igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
Amikor megismerünk valamit, azt megszeretjük, és amit szeretünk, azt talán védjük is, tehát ilyen szempontból nagyon fontosnak érzem ezt a kampányt, és minden egyes Év élőlényét. Mert egy kicsit közelebb hozza a körülöttünk lévő élővilágot az emberekhez, a szavazókhoz.
A Savaria Múzeum legközelebb március 10-én, a beporzók napján igyekszik felhívni a figyelmet a természet védelmének fontosságára.
Hírek
Az Év élőlényei az online térben
A szokásoktól eltérően tudományos előadások és családi nap helyett az online térben megosztott érdekességekkel hívta fel a figyelmet az Év élőlényeire a Savaria Múzeum. Az egy hétig tartó programban ezúttal a természettudomány mellett más tudományterületek is bekapcsolódtak az ismeretterjesztésbe.