Hírek

Az életpályamodellnek köszönhetően jelenleg nincs tartósan betöltetlen háziorvosi praxis

2023. március 02., 21:23

A támogatási program eddig 6 új orvost vonzott ide - legutóbb két gyermekorvos jelezte érkezését. Az utánpótlás hosszú távú biztosítása érdekében az önkormányzat csatlakozott a Nemzeti Tudósképző Akadémia szakmai programjához, amely már középiskolától kezdve segít orvosi pályára terelni a tehetséges fiatalokat.

Az életpályamodellnek köszönhetően jelenleg nincs tartósan betöltetlen háziorvosi praxis

A 2020-ban bevezetett háziorvosi életpályamodell három pilléren nyugszik: praxis vásárláshoz 10 millió forintot ad az önkormányzat, ha az orvos vállalja, hogy legalább hat évig Szombathelyen dolgozik; a 15. jubileumi évtől kezdve ötévente jutalmat osztanak az orvosoknak; a nyugdíjba vonuló doktorok pedig 4 millió forintra jogosultak, ha maguk keresik meg az utódukat. Az orvoshiány enyhítését célzó, modellértékű támogatási program látványos eredményeket hozott - mondta el az egészségügyi és szociális területért felelős alpolgármester.

László Győző - alpolgármester
"Lényegében nincs betöltetlen, tartósan betöltetlen praxis, folyamatosan fel tudjuk tölteni a létszámot háziorvosokkal és fogorvosokkal is természetesen, és erre büszkék lehetünk. Beváltotta a program a hozzá fűzött reményeket."

Az elmúlt két hónapban három háziorvos jelezte érkezését: július elsejétől az alapellátó központban működő 21-es számú felnőtt háziorvosi praxist a Szentgotthárdról érkező Kovács Éva látja majd el, a legutóbbi közgyűlés pedig arról döntött, hogy a két betöltetlen Deák Ferenc utcai gyermekorvosi praxisban Varga Adrienn és Csire Judit dolgozik szeptember elsejétől. A háziorvosok számára kidolgoztak egy rezsitámogatási programot is, mert a kiadásaik csaknem 30 millió forinttal nőttek. Az önkormányzat 40 és 60 százalék közötti mértékben vállalja át a rendelők rezsiköltségét. A város gondol az utánpótlásra is: Szombathely csatlakozik a Nemzeti Tudósképző Akadémia szakmai programjához, ami orvosi pályára segíti a fiatalokat.

László Győző - alpolgármester
"Arról szól, hogy a tehetséges fiatalok egy szakmai műhelyen keresztül tudnak már kapcsolódni a felsőoktatáshoz, tanulmányaik alatt ösztöndíjban részesülnek, és Szombathelyen tudnak dolgozni a megyei kórházban, és akár utána Phd képzésben is részt tudnak venni. Ezáltal erre a pályára tudjuk irányítani a tehetséges fiatalokat, majd utána hazahozni Szombathelyre."


A program a Semmelweis-egyetem, a Markusovszky-kórház, a Bolyai-gimnázium és az önkormányzat együttműködésével valósul meg. Az akadémia rendszeres elméleti képzést, laborgyakorlatokat, oktatási eszközöket és segédanyagokat, nagyformátumú tudósokkal való találkozási lehetőséget, valamint tanárok továbbképzését biztosítja. A költségek kétharmadát a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány biztosítja, az önkormányzat 6 millió forintot ad hozzá. Hamarosan egy Nobel-díjas tudós érkezik Szombathelyre a program nyitóelőadására.