Hírek

Az egészségipar lehet a város jövőjének és gazdasági fejlődésének kulcsa

2023. február 08., 22:09

Az egészségipar lehet a város jövőjének és gazdasági fejlődésének kulcsa, aminek a kutatásfejlesztés mellett fontos eleme az oktatás is. A Pécsi Tudományegyetem Egyészségtudományi Kara újdonságként az idei tanévben indította el a "Komplex rehabilitáció" mesterképzést Szombathelyen. Az itt végzett szakemberek képesek lesznek a teljes rehabilitációs folyamatot menedzselni akár ortopédiai betegek vagy traumatológiai sérültek esetében. A képzéshez kapcsolódóan ma szakmai konferenciát szerveztek.

Az egészségipar lehet a város jövőjének és gazdasági fejlődésének kulcsa

Szombathely gazdasága az autóipari nagyvállalatokra támaszkodik, ám a pandémia megmutatta, mennyire kiszolgáltatott ez az ágazat. Az önkormányzat arra törekszik, hogy egy második, stabil pillért honosítson meg a rendszerben.

Bokányi Adrienn - tanácsnok
"Diverzifikálni érdemes az ipari portfóliót, ami azt jelenti, hogy érdemes behozni egy második, tudásintenzív, stabil iparágat Szombathely iparszerkezetébe, ez lehetne az egészségipar. A helyi belső erőforrásokra, térségi komplex rehabilitációs, termálfürdős hagyományokra és a stabil intézményrendszerünkre alapozva."

Bokányi Adrienn a PTE szakmai konferenciáján arról beszélt, hogy az egészségipari ágazat fontos elemei lehetnének a kutatásfejlesztési, innovációs és oktatási szolgáltatások. Ennek jegyében - szinkronban a térség gazdasági érdekeivel - a Pécsi Tudományegyetem ebben a tanévben elindította a "Komplex rehabilitáció" mesterképzést. A diplomára épülő, négy féléves szak széleskörű tudással rendelkező, kvalifikált szakembereket ad az egészségügynek.

Ács Pongrác - dékán, PTE ETK
"Egy komplex rehabilitációs szemléletet tanulnak a hallgatók, az elmélet mellett a gyakorlat ugyanúgy megjelenik, az itt végzett szakemberek egy rehabilitációs teamben egy komplex rehabilitációs folyamatot tudnak menedzselni, és ebben aktívan részt venni."

A konferencia célja a mesterképzés népszerűsítése mellett az volt, hogy felhívja a lakosság figyelmét az egészségipar és a rehabilitáció jelentőségére, továbbá bemutassa a modern eszközöket, módszereket. A professzionális rehabilitációnak egyre nagyobb jelentősége van a sportolók életében is, erről beszélt Király Gábor, egykori válogatott labdarúgó kapus.

Király Gábor - elnök, Király Sportegyesület
"Nagyon fontos, hogy megelőző intézkedéseket tegyünk egészségünk érdekében, ha pedig már megtörtént a betegség vagy sérülés, minél gyorsabban kezeljük."

Szó esett a digitalizáció szerepéről az idősgondozásban, a traumatológiai sérültek, ortopédiai betegek és csontritkulásban szenvedők rehabilitációjáról, illetve a robotika és virtuális világ jelentőségéről a rehabilitációs folyamatban.