A Szombathely-közeli gyümölcsöskerteket több csapadék érte, mint az alföldi termelők földjeit, számottevő eső itt is ritkábban tapasztalható a szükségesnél.
Janzsó László - őstermelő
“Nagyon rég volt már itt a környékünkön is eső, ami ugye országos szinten is elmondható, és emiatt - a szakmai szervezetek is azt mondják, meg mi is azt látjuk, hogy - valamivel kevesebb alma termésre lehet számítani. Főleg ez abból adódik, hogy most nem tudnak megnőni, nem lesz elég méretes alma. Nagyon sok hullik most ebben a szárazságos időszakban”
Idén hozzávetőlegesen 150 ezer tonnával kevesebb almát takaríthatnak be a hazai ültetvényeken, mint tavaly. A portfolio.hu elemző cikke szerint az aszály és a hőség miatt a gyümölcsök mérete elmarad a szokásostól. Az olyan ültetvényeken, ahol már van kiépített öntözőrendszer, kisebb problémát jelenthet a szárazság, ugyanakkor előfordulhat, hogy az ország legaszályosabb területein az alma helyett mást termesztenek a közeljövőben.
Janzsó László - őstermelő
“Maximum változnak a termőterületek vagy a termőtájak, de lehet, hogy az Alföldön majd nem lehet már 10 év múlva almát termeszteni, bár szerintem, ha megoldott az öntözés, akkor azért megoldott a termesztés, de lehet, hogy eltolódik mondjuk ide a Nyugat-Dunántúlra vagy az északabbi részekre.”
Az idei alma árának alakulását befolyásolhatja az is, hogy az egész Európai Unióban gyengébb a termés az átlagosnál. A gyümölcs termelői ára előreláthatóan 25-35%-kal is emelkedhet a mostani szezonban.