2,8 milliárd forintot nyert a regionális operatív programból a Lukácsházi tározó építésére a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. Mivel a csapadékos idő gyakran hátráltatta a munkát, 15 hónap alatt készült el a létesítmény, mely a környékbeli településeken élők életét és értékeit védi meg árvíz esetén.
Puskás Tivadar - polgármester
"Abban bízunk, hogy majd még az Aranypatak tározóját is sikerül megépíteni, és utána tényleg másra nem kell figyelni."
A tározóteret két és fél kilométer hosszú gát veszi körbe. Ezen belül tudják majd visszatartani áradáskor a Gyöngyös-patak vizét. A zsilip pedig csak annyi vizet enged tovább, ami a mederben kiöntés nélkül levezethető. A kivitelezési munkálatokat a 3 magyar tulajdonú cégből álló Gyöngyös-menti Tározóépítő Konzorcium végezte el. Az építkezés a tervezettnél 200 millió forinttal kevesebbe került. A szakemberek azt remélik, a megmaradt összegből megerősíthetik a Rába-völgy gátrendszerét, ha erre a regionális feljesztési tanács lehetőséget ad.
Nádor István - igazgató,
"Elsődlegesen most Szentgotthárd árvízvédelmi problémáinak megoldását szolgálná ez a 200 millió forint."
A vidékfejlesztési miniszter elismeréseket adott át az építésben résztvevő szakembereknek. Ünnepi köszöntőjében az árvízi védekezés jelentőségét hangsúlyozta. Kiemelte: a kormányzat kiemelt figyelmet fordít a Vásárhelyi-terv végrehajtására.
Fazekas Sándor - vidékfejlesztési miniszter
"Végig kellgondolni, hogy a megváltozott éghajlati viszonyok, az emberi bavatkozás magas szintje miatt miképpen védhetők meg az emberi életek, értékek a folyóvölgyekben."
A tározó kialakításával párhuzamosan az anyagnyerőhelyen két, összesen 25 hektáros tavat alakítottak ki Kőszeg és Lukácsháza között. Ezek az állat és növényvilágnak biztosítanak élőhelyet, illetve szabadidős célokat is szolgálhatnak majd.