Hírek

Árvízvédelmi szempontból nyugodt évet zár a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság

2022. november 17., 00:11

Készültséget nem kellett elrendelni, a csapadékhiány miatt jellemzően kisvizes állapotok uralkodtak a működési területen, csak nyár elején alakultak ki átmeneti vízszintemelkedések. Az igazgatóság elvégezte a védművek szokásos őszi felülvizsgálatát is: szinte mindenhol magasítani kellene a töltéseket. A forráshiány és a költségek növekedése jelentősen nehezítette a fenntartási munkákat. Kiértékelő értekezleten számoltak be a tapasztalatokról.

Árvízvédelmi szempontból nyugodt évet zár a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság

Idén a sokéves átlag alatt alakult a csapadékmennyiség a térségben, ám olyan mértékű aszállyal nem kellett megküzdeni, mint az Alföldön. Az esős május végi, június eleji hetekben kisebb árhullám alakult ki a Rábán, és villámárvíz is volt - öt helyszínen kellett a károkat helyreállítani. Ettől eltekintve szinte az egész évet alacsony vízszintek jellemezték, a vízfolyások apadtak, ami nem szerencsés, mert ilyenkor a mederben elburjánzik a növényzet, ez pedig nehezíti egy esetleges árhullám levonulását. A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság 5200 km hosszú vízfolyást kezel, 161 km védtöltés, több száz műtárgy, öt árvízi tározó és 5 záportározó fenntartásáról gondoskodik. A szokásos őszi felülvizsgálat megállapította, hogy a töltések ellátják ugyan funkciójukat, de nem elég magasak, nagyobb árvíz esetén több helyen is homokzsákos védekezésre lehet szükség.

Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A védműveink kiépítettségi szintje nem éri el a kívánalmakat, az egyméteres biztonsági érték hiányzik a teljes szakaszon, tervezünk a jövőben fejlesztéseket. Szükség van még további tározók kiépítésére, hiszen még vannak veszélyeztetett területek."

A vízfolyások fenntartásában a forráshiány és az üzemanyag-költségek növekedése miatt vannak elmaradások, de a kétszeri kaszálást szinte mindenhol elvégezték. Az elsőrendű árvízvédelmi vonalak állapota megfelelő. A műtárgyak többsége 30 évnél régebben épült, és átfogó felújításra szorulnak. A távmérők megbízhatóan működnek, a Rába előrejelző modellt tovább is fejlesztették az idén. A védelmi eszközök a szükséges mennyiségben rendelkezésre állnak: 215 ezer darab zsák, 11 nagy és 17 kisteljesítményű mobil szivattyú áll a raktárakban bevetésre készen.

"Tartalmazza még ez a projekt a Rába-völgyben Sárváron az Aranyosi-éri zsilip környezetében egy szivattyúállás felépítményi részének elkészítését is."

Az értekezleten a folyamatban lévő fejlesztésekről is beszámoltak. A Rába-völgyében és a Gyöngyös mentén valósul meg nagyszabású árvízvédelmi beruházás 2,6 milliárd forint értékben. A működési területen további beavatkozásokra lesz még szükség az árvízi biztonság növelése érdekében: Körmend környezetében magasítani kellene a védtöltéseket a Rába és a Pinka mentén, a kisvízfolyásokra pedig tározókat építenének.

Busa Tamás - műszaki igazgatóhelyettes, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A Szünöse tározót tervezzük a közeljövőben középtávon megvalósítani, ennek a tervezése idén lezárul, ezzel kiegészülhet a Szombathelyt és környezetét védő árvízvédelmi rendszer, a tározók rendszere ezzel a tározóval."  

Az igazgatóság folyamatos szakemberhiánnyal küzd, legyen szó gépkezelőkről, vagy vízépítő mérnökökről, továbbá kevés az árvízi tapasztalattal rendelkező szakember, aki önállóan képes egy védekezést levezényelni. Idén az igazgatóság 70 munkatársa vett részt gyakorlati képzésen, Szolnokon.