A területvédelmi zászlóalj katonái ellenőrző pontot állítottak fel Sorkifalud határában. A védelmi központot az általános iskolában rendezték be a szombati gyakorlat idejére.
"Belterületi elöntések okán a lakóházak homokzsákos bevédését ki kell építeni."
Innen vonultak az egységek a kárhelyszínekre, hogy teljesítsék a feladatokat. Honvédek töltötték a zsákokat, amiket a töltéshez szállítottak.
A töltést lefóliázták, és magasították. Közel 50-en dolgoztak összehangoltan, csatárláncban pakolták a zsákokat.
Szabolcsi Gábor - vezető, Borostyánkő Járási Mentőcsoport
"Árvízi védekezés gyakorlása, töltésfóliázás, átázott töltés védelme, majd egy töltés megtámasztás, ellennyomó, buzgár feltörésnél egy kör alakú medence építése, és egy áteresztő zsilip megtámasztása, lesúlyozása, hogy a víz ne tudjon átmenni lakott terület felé."
A közeli árkot közben megtisztították a növényzettől, hogy gond nélkül levonulhasson a csapadékvíz. A szivattyút is beüzemelték.
Augusztus elején, a Rába áradásakor élesben is bevetették a metőcsoportokat. A hivatásosok mellett 300 önkéntes dolgozott a védekezésben. A mostani komplex gyakorlaton hasonló szituációt modelleztek.
Bognár Balázs - igazgató, Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
"Felkészüljünk a rendkívüli viharkárokra, árvizekre, vízkárok kezelésére, erre vonatkozik a minősítés, ezt fogjuk gyakorolni. De törekedtünk arra, hogy az elmúlt időszaki fejlesztéseket, pl. UAV technika alkalmazása, hogyan tudunk egy drónos felderítést a műveleti központba behozni, kimenekítés, ezeket legyakoroljuk."
A komplex gyakorlat az Őrség-Goricko-Raab mentőszervezet, az Írottkő és a Borostyánkő Mentőcsoport újraminősítését is szolgálta, hiszen időről időre tesztelni kell a felkészültségüket.
"RKSZ 7-es, RKSZ-7-es hív RKSZ 6-ost, rádió próba, vétel."
A Magyar Rádióamatőr Szövetség készenléti szolgálatának hét tagja segítette a kommunikációt. Kézi rádión jöttek-mentek az információk, egy erre a célra fejlesztett átjátszón keresztül, antenna segítségével. A védelmi központban futottak össze a szálak. Baj esetén országosan több mint 100 rádióamatőr képes segítséget nyújtani a bajban.
"Kérem, hogy a kárhelyszínen rendelkezésre álló erők igénybevételével a beavatkozást kezdjék meg. RKSZ 6-os, nyugtáztam."
Hegyi Loránd - koordinátor, Magyar Rádióamatőr Szövetség Rádióamatőr Készenléti Szolgálata
"A készenléti szolgálatnak a felkészülése arról szól, hogy mindenféle kiépített infrastruktúrától mentesen, internet, áram nélkül tudunk állomást üzemeltetni, nem csak ilyen kis területen, akár országos lefedésben, sőt, ha szükséges, műholdon keresztül is."
A mintegy 400 főt megmozgató gyakorlatot sikeresnek minősítették.