Hírek

Arcvédő pajzsok a kórháznak

2020. április 28., 17:41

50 darab műanyag arcvédő pajzsot adományozott a Vas Megyei Szakképzési Centrum a Markusovszky-kórháznak. Az eszközök a DKA laborban, 3D nyomtatóval készülnek most már sorozatgyártásban. A pajzsok plusz védelmet nyújtanak a betegekkel közvetlenül érintkező orvosoknak.

Arcvédő pajzsok a kórháznak

"A fő része a tartó, ami az arc előtt van, az előtt egy védőpajzs, egy 200 mikrós írásvetítő fólia, és van egy rögzítőpánt, és gombokkal van rögzítve."  

Ez a műanyag arcpajzs már sorozatgyártásban készül a szakképzési centrum DKA laborjában. A 3D-nyomtatók most is dolgoznak. Az eljárást folyamatosan fejlesztik, hogy csökkentenjen a gyártási idő.

Lukács Gábor - DKA laborvezető, Vas Megyei Szakképzési Centrum
"Eljutottunk arra a szintre, hogy ezt a majdnem 4 órát le tudtuk faragni egy órára. Most ott tartunk, hogy egy pajzs elkészítése kompletten egy óra, lézerrel megcsináljuk."

A szolnoki szakképzési centrum kezdeményezte az arcpajzsok gyártását az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozók védelmére, ami mára országos mozgalommá vált. Ehhez csatlakozott a Vas megyei intézmény is.

Szentgyörgyvári Róbert - kancellár, Vas Megyei Szakképzési Centrum
"Mindenki igyekszik kivenni a részét a védkeezséből, és ezzel a lehetőséggel neünk is élnünk kellett, hiszen tudunk segíteni az egészslégügyi dolgozóknak."

Ma 50 darab arcpajzsot adtak át a Markusovszky-kórháznak. Biró Csaba, a traumatológiai osztály vezető főorvosa hangsúlyozta, sok segítséget kapnak, és szükség is van rá. Ez egy plusz védelmet biztosít a fröccsenő testnedvekkel szemben ott is, ahol a szájmaszk nem takar.  

Biró Csaba - osztályvezető főorvos, Markusovszky Egyetemi Oktatókórház
"Ezeket a maszkokat a frontvonalon dolgozó kollégáim között szeretném szétosztani, egész pontosan az aneszteziolgósu, sürgősségi orvos kollégák, mi magunk baleseti sebészek, a sürgősségi belgyógyászaton dolgozó kollédák és a radiológusok között."

Az arcpajzs jól bírja a fertőtlenítést, az egyes részei könnyen cserélhetők, anyagköltsége darabonként mindössze 250 Ft. Jelenleg az Akacs Mihály utcai DKA-laborjában, az oladi iskolában és Sárváron folyik gyártás. A szakképzési centrum szívesen fogadja az igényeket, hogy hol lenne szükség ezekre az eszközökre.