“A kegyetlenségeknek vége szakad, és a világra ismét egy békés és nyugalmas kor köszönt. Addig hű maradok eszméimhez, hátha a jövőben mégis valóra válnak.”
Így írt reményeiről Anne Frank a második világháború végéhez közeledve, hiába. A német zsidó lány 15 évesen a bergen-balseni koncentrációs táborban lelte halálát. Az ezt megelőző esztendők történetét, és ezen keresztül saját sorsát a tizenharmadik születésnapjára kapott naplóban örökítette meg. Minderről a Gothard után most a Bolyai-iskolában is vándorkiállítás nyílt.
Márkus Sándor - elnök, Szombathelyi Zsidó Hitközség
“Ezek a tanulók, maholnap ők fogják az országot vezetni, maholnap ők fognak olyan törvényeket hozni, ami nagyban meghatározza életünket. Feltétlen tudni kell a múltunkról, feltétlen tudni kell ahhoz, hogy soha többet elő ne forduljon ilyen, hogy mi történt. Erre nagyon alkalmas, hogy gyermek szemével mutassuk be a holokausztot, jelen esetben Anne Frank személyén keresztül.”
Szalagcímek, rövid ismertetők, naplórészletek, fotók, plakátok és időszalag - a hollandiai alapítvány által létrehozott tárlat képi világa a 9 és 15 év közötti fiatalokat célozza, ráadásul film, munkafüzet és interaktív tananyag is kapcsolódik hozzá. A két szombathelyi iskola könyvtárosai közösen figyeltek fel a lehetőségre.
Horváthné Szandi Ágnes - könyvtáros-tanár, Bolyai-iskola
“Nagyon fontos, hogy a gyerekek érezzék azt, hogy milyen emberi jogok sérültek, hogy egy 15 éves kislánynak mihez volt joga az akkori társadalomban. És hogy érezze azt, hogy ő neki most mihez van joga, hogy mi mindent kap ettől a társadalomtól.”
A tanórákon és a könyvtári foglalkozásokon folyamatosan vesznek részt az intézmény tanulói, egészen a közelgő holokauszt-emléknapig, április 16-áig. A kiállítás ugyaneddig látogatható.