Hírek

Állatvédelmi témahétre készülnek az oktatási-nevelési intézmények országszerte

2024. szeptember 06., 16:30
Állatvédelmi témahétre készülnek az oktatási-nevelési intézmények országszerte. A program célja a gyerekek felelős állattartás iránti érzékenyítése és tanítása. Az Igazságügyi Minisztérium előzetesen roadshow-t szervezett, ahol a pedagógusok iránymutatást kaphattak a programok megszervezéséhez.
Állatvédelmi témahétre készülnek az oktatási-nevelési intézmények országszerte

2022-ben indult az állatvédelmi témahét, amelyre több mint 100 ezer gyermeket regisztráltak a pedagógusok országszerte. A nagy sikerre való tekintettel idén is folytatódik a kezdeményezés. Az Igazságügyi Minisztérium az Állatvédelmi Cselekvési Terv keretében valamennyi vármegyeszékhelyet érintő országjáró roadshow-t szervezett a program népszerűsítéséért. Csütörtökön délután Szombathelyen, a Csicsergő Bölcsődében tartották meg a sorozat nyitó állomását. Az állatvédelmi témahétre vonatkozóan kaptak iránymutatást a pedagógusok.

Koska Hedvig - szakmai vezető, Igazságügyi Minisztérium

- Több féle segítséget nyújtunk a pedagógusoknak az állatvédelmi témahét folyamán: óraterveket és tevékenységi terveket is adunk segítségül nekik - mindenféle korosztályban, tehát bölcsődében, óvodában, általános iskolában és középiskolában dolgozó pedagógusoknak illetve szakembereknek. Valamint online tanórákkal szeretnénk tovább színesíteni a programot és számos partnerünk van, közel 100 partner biztosít számunkra itt Szombathelyen is egyébként külső program helyszíneket, amiket térítésmentesen vagy térítésesen igénybe tudnak venni a pedagógusok illetve a szülők is.

A roadshow szeptember végig tart. Az előadásokhoz online is lehet csatlakozni. Az Állatvédelmi témahét szeptember 30-tól október 13-ig számos programot tartogat a gyerekeknek, cél, hogy minél korábban megismerkedjenek a helyes állattartás tudnivalóival.

Sebestyén Bianka - intézményvezető, Szombathelyi Egyesített Bölcsődei Intézmény

- Úgy gondoljuk, hogy minél kisebb korban ismerkednek meg a gyerekek az állatok tartásával, gondoskodásával, az állatok bánásmódjáról, annál korábban lesznek felelős, tudatos állattartók a későbbiekben. Illetve nemcsak az állattartás, hanem ahogy az állatokhoz viszonyulnak. Nagyon fontos, hogy megtanulják, hogy az állat is milyen élőlény, hogyan kell bánni vele és úgy gondolom, hogy ez nemcsak a gyerekekre vonatkozik, hanem a családoknak bevonása feltétlenül fontos, hiszen ő nélkülük nem működik ez a fajta állatvédelmi pedagógia sem. S ha a családokat is érzékenyítjük ezen a területen, akkor sikeresebben tudjuk a gyerekeknél is ezeket a programokat megvalósítani, átvenni.

Az előadáson elhangzott, hogy a gyerekek döntő többségének jó érzéke van az állatokhoz, de kell melléjük egy tudatos felnőtt, aki megmutatja és megtanítja a velük való bánásmódot. Az érzékenyítésben több szombathelyi bölcsőde jó példával jár elöl: a csoportszobákban halakat, teknősöket tartanak, de örökbefogadott állatok is a pedagógusok segítségére vannak.