Hírek

Akár 70-80 %-os is lehet a terméskiesés a dióból

2020. október 27., 23:38

Ennek oka csak kis részben a tavaszi fagy, sokkal inkább a kártevők ezért a felelősek. A dióburok-fúró légy leginkább csak esztétikai problémát okoz, de a molyok és a baktériumok a gyümölcsöt ehetetlenné teszik. Már a kéregrák is megjelent a fákon.

 

Akár 70-80 %-os is lehet a terméskiesés a dióból

Belül aránylag ép a dió, de legtöbbje nem egészséges sajnos, úgyhogy ennyi maradt belőle. 1.00

Molnár Lajos kertjében a korábbi termésnek mindössze 30 %-át tudták begyűjteni, a dióburok-fúró légy miatt kesztyűben is nehéz megtisztítani a diót.

Molnár Lajos – elnök, Parkerdei Kertbarátok Egyesülete
„Mindenki itt a területen sajnos ezzel bajlódik, mert az egész terület ilyen fertőzött már két éve, úgyhogy a diónak annyi. Permeteztem én is kétszer, ebben az évben például májusban és augusztusban rovarölő szerrel, de nem sok sikerrel.”

A diófának jelenleg mintegy 50 betegsége és kártevője ismert. A védekezés nehéz, mert nem ültetvényekben, hanem szórványkertekben, útszéleken fordul elő leginkább. Ha nem gyűjtik össze a beteg termést és leveleket, akkor folyamatos a visszafertőzés. A legnagyobb gondot egy baktérium okozza, amely az apró, még zöld diót teszi tönkre, amely le sem tud hullani a fáról. Egy gomba pedig a feketedésért és a rothadásért felelős. A kártevők közül az alma- és a gabonamoly, valamint a dióburok-fúró légy a legjelentősebb. Ez utóbbi csak esztétikai problémát okoz, ha időben megtisztítják burkától a diót.

Itt van egy ragacslap, ami befogja. A ragacslapon megjelennek a kártevők. Ebből tudunk következtetni, hogy milyen nagy a rajzás. 6.29

Egy ilyen egyszerű csapdával a kártevők mennyisége is csökkenthető, emellett megmutatja, mikor érdemes permetezni.

Both Gyula – növényvédelmi szakértő, Vas Megyei Kormányhivatal
„Ha a rajzás időben korán kezdjük, akkor ezek a rovarok nem mennek fel a tetejére, tehát az alján nagyon könnyen el tudjuk csípni. A következő, hogy vannak olyan készítmények, amik felszívódók. Tehát az alsó leveleket lepermetezzük, és felviszi a növény magával a tetejére, és meg tudjuk védeni. A baktériumok ellen már kicsit macerásabb, mert ott csak kontakt készítmény van, a réz.”

A szakértő szerint a diófákon a kéregrák is megjelent. A termés már most jóval kisebb a korábbinál. Ez az árakon is érződik. A piacon négyezer és hatezer forint között kínálják diót az árusok.