Hírek

Ajándék rézmetszetek

2017. augusztus 24., 15:36

Öt rézmetszetet adományozott Szombathelynek Balló László helytörténeti kutató. Ezek a múzeumban kaptak helyet, a másolatokat viszont a Városháza első emeleti folyosóján is megnézhetik az érdeklődők.

Ajándék rézmetszetek

Az egyházmegye első püspöke Szily János kezdeményezésére jelent meg 1791-ben az első magyar városmonográfia. Schönvisner István, a Savaria romjait is kutató régészprofesszor ebben a 9. századtól kezdve taglalta Szombathely történetét. A könyvet illusztráló rézmetszetek közül öt Balló László birtokába került, és ő azokat a városnak ajándékozta.

Puskás Tivadar - polgármester
“Úgy döntöttünk, hogy a múzeumba kerül elhelyezésre ez a néhány magángyűjtemény-darab.

A Schmutzer-, illetve Fischer-rézmetszetek. Ezek a könyvet illusztrálták és díszítették, és a másolatuk ide kerül a Városházára, hogy itt is mindenki láthasson egy darabot a város múltjából.”

Az eredeti lapok a múzeumba kerültek, ahol néhány feliratos savariai kőtöredék - akárcsak hazánk első kőtárában, a  püspöki palota Sala Terrenájában - még ma is látható. Több, a rézmetszők által megörökített emlék azonban már elpusztult - ezért is jelentős, hogy a Schönvizner-könyv még őrzi a nyomukat.

Csapláros Andrea - igazgató, Savaria Múzeum
”A 18.,19. században több utazó is leírta azokat a romokat, amiket ma már nem is láthatunk, mert az évszázadok ezeket elsöpörték, beépítették más épületekbe. Azért is fontos a régészet szempontjából ez a gyűjtemény, mert vannak olyan kövek és olyan feliratok, amelyek már elvesztek, vagy sokkal rosszabb állapotba kerültek a múzeumba. Éppen ezért ezek alapján jó tudjuk kutatni, hogy milyen feliratok voltak még itt, Savariában ebben az időszakban.”

A rézmetszetekhez tartozó leírások több értékes információt is tartalmaznak például a töredékek megtalálásának helyéről vagy a feliratok jelentéséről.

Balló László - műtörténeti kutató
“Schönvisner István, akinek a könyvéből kerültek ki ezek a metszetek, ő is nagy úttörője volt a magyar régészetnek, az első volt, mint említettem. Az ókori magyar városokat ő azonosította be, hogy melyik településének mi volt az ókori elődje.”

A tervek szerint 2018-ban - város támogatásával - megjelenhet a 18. századi Schönvisner-féle latinul napvilágot látott Szombathely-történet magyar nyelvű változata.