Próbára tette a vasi vetéseket a kemény tél. A gazdálkodók életét azonban nemcsak az időjárás vagy az egyre ellenállóbb kártevők, hanem például az alig követhető hivatali átszervezések is nehezítik. A növényorvosi kamara, az agrárkamara és a kormányhivatal vasszécsenyi szakmai napján minderről első kézből informálódhattak az érintettek.
Avar Kálmán - osztályvezető, Növény- és Talajvédelmi Osztály, Vas Megyei Kormányhivatal
“Nem tudjuk még, hogy ez az idei, mondhatjuk extrém időjárás, tehát itt elsősorban a száraz hidegre gondolok, hogy milyen előnyöket, illetve milyen hátrányokat hozott. Tehát mindenképpen azt kérjük a gazdáktól, hogy mihelyst az időjárás vagy a körülmények engedik, azon nyomban a területeiket, ültetvényeiket ellenőrizzék és vizsgálják, hogy a szükséges esetleges beavatkozásokat időben megalapozottan el lehessen végezni.”
Hogy hogyan telelt át a repce és az őszi gabona, majd csak később derül ki, de az biztos, hogy tanácsaival a hivatal is segítséget nyújt majd a gazdálkodóknak. Ahogy a növényvédelem legkorszerűbb vívmányairól, a drónokról, vagy a kemikáliák visszaszorítását célzó szemléletről is mindent megtudhattak az előadásokból.
Szabó Levente - főosztályvezető, Agrár- és Vidékfejlesztés-támogató Főosztály, Vas Megyei Kormányhivatal
“Nagyon nagy költség a növényvédőszer a mezőgazdaságban, tehát hogyha kevesebb növényvédőszert okosabban és hatékonyabban használnak fel a gazdák, akkor az olcsóbbá teszi a termelést. Másik oldalról pedig az élelmiszerlánc-biztonságot is fokozhatja ez, hiszen egyrészt az agrártermelésnek a környezetét kevésbé szennyezi, másrészt pedig az élelmiszerek is biztonságosabbá válhatnak.”
A szervezők fő célja, hogy a szaktudást minél közelebb hozza a gazdálkodókhoz. Ezt célozza az az országos mintaprojekt is, amelynek keretében egy agrárgazdasági tudásközpont nyílik majd a közeljövőben Sárváron.