„120 ezres város, ami jelenleg a fronton kívül van, de soha nem lehet tudni, hogy mikor mi történik.”
Szombathely kárpátaljai testvérvárosában, Ungváron nem folynak harcok, de a humanitárius nyomás egyre erősebb, hiszen sokan menekülnek oda is a rombolás és vérontás elől. Nemény András polgármester a háború kitörése után rögtön felvette a kapcsolatot a testvértelepüléssel, hogy mire van leginkább szükségük.
"Arra kérjük, nyújtsanak segítséget a városnak ebben a nehéz időszakban. Minden segítséget az orosz inváziót elszenvedő embereinkhez irányítunk."
A polgármester az ungváriak válaszát is felolvasta az egyeztető fórumon.
"Elsősegélykészlet, összecsukható ágyak, hálózsákok, teás edény."
Eldobható edényeket, evőeszközöket, készételeket, kötszereket is kérnek. A város a leghatékonyabban szeretne humanitárius segítséget nyújtani.
Nemény András - polgármester
„Nagyon sok szombathelyi van, csak nem tudja, hogy hogyan teszi ezt jól. Az önkormányzat feladata az összekoordinálás, ezért a Máltai Szeretetszolgálattal és a Szombathelyi Egyházmegyei Karitásszal együtt gyűjtünk, aztán buszokkal megszervezzük, hogy el is jusson a célhoz, konkrétan Ungvárig szeretnék elvinni ezeket a felajánlásokat.”
A Máltai Szeretetszolgálat szombathelyi csoportja a Margaréta utcai központjában várja délutánonként az adományokat.
Asbóth Mária – szombathelyi csoportvezető, Máltai Szeretszolgálat
„Elsősorban konzervekre, amit azonnal tudnak adni, illetve ágyakra, generátorokra, amivel fűteni lehet a sátrakat, takarókra és egyéb olyan tárgyakra, amik itt az átmeneti szörnyű időkben segítséget nyújtanak a rászorulóknak. Mi ezt próbáljuk tenni, gyűjtést szervezünk. Önkéntesek fognak majd a Máltai központban tartózkodni.”
"11 szobánk van, 49 férőhellyel és egy család már költözik."
Folyamatosan cseng a telefonja a szombathelyi karitász igazgatójának. Az Annunciáta Nővérek Házában alakítják ki az ideiglenes szállásokat az Ukrajnából menekülő családoknak.
„Ide tegyük le a dupla matracot, oda az ágy mellé meg az egyest. Inkább itt matracozzuk be, akkor hozzáférnek a szekrényekbe, ebbe be tudnak pakolni.”
Takarítják és a családok számára legmegfelelőbb módon be is rendezik a helyiségeket. Az iskolás gyerekekre is gondolnak például íróasztalok beállításával. Az első lakó egy háromgyermekes család lesz.
Tuczainé Régvári Marietta – igazgató, Szombathelyi Egyházmegyei Karitasz
„Amúgy is elég feszültség és probléma adódott az utóbbi időben számukra, itt nyugodtan tudnak élni. Minden szobához van fürdő, konyha, ezt igyekszünk felszerelni, még sajnos hűtőre, mikrohullámú sütőre szükségünk lenne, de majd megoldjuk. Matracokat, ágyneműket, paplanokat igyekszünk majd beszerezni.”
A karitász Hollán Ernő utcai központjába konzerveket, készételeket, tisztálkodószereket, és a hölgyek számára higiénés felszerelést, a gyerekeknek bébiételt, pelenkát és játékot is várnak. Ebben az épületben 49 főt tudnak elhelyezni, de egy magánszemély is felajánlotta 3 szobás lakását, valamint Szombathely városa is jelezte, hogy a háború elől menekülők számára a lakhatásban is segítséget nyújt.
Hírek
Adománygyűjtés indult a városban az ukrán háborús menekültek javára
Megmozdult az ország, hogy segítséget nyújtson az orosz invázió elől hazánkba, vagy Ukrajna még biztonságosabbnak mondható részeibe menekülőknek. Szombathely a kárpátaljai testvérvárosába juttat el segélyszállítmányt. A városvezetés ma egyeztető fórumot tartott a Szombathelyi Egyházmegyei Karitásszal és a Máltai Szeretetszolgálattal, mert a leghatékonyabban szeretné segíteni a háború károsultjait.