Hírek

A víz érték, becsüljük meg!

2021. március 22., 13:34

Március 22. a víz világnapja, ami 1993 óta a víz fontosságára hívja fel a figyelmet. Az idei jeles nap mottója: A víz érték, becsüld meg! Bár a szakmai programok a járványhelyzet miatt elmaradnak, különböző csatornákon így is igyekeznek a vízzel foglalkozó hatóságok és szolgáltatók tájékoztatni a lakosságot arról, mekkora veszélyben vannak a vízkészletek, illetve hogyan óvhatjuk meg ezt a pótolhatatlan kincset.

 

A víz érték, becsüljük meg!

A víz körfogását mutatja be az a játékos animációs film, amit az egyik óvoda internetes szülői csoportjában osztottak meg a víz világnapjához kapcsolódóan.

"Sziasztok! Szia, mi vagyunk a talajvíz. És hová siettek ennyire? A forráshoz."

A gyerekek ebből megérthetik, hogyan lesz az esővízből ivóvíz. Magyarország szerencsés helyzetben van, hiszen nincs vízhiány. Vas megyében ásványvíz minőségű víz folyik a csapból, ami 95 százalékban rétegvízből érkezik, minimális tisztítást követően. Mintavételezéssel rendszeresen ellenőrzik a víz minőségét, és fejlesztéseket hajtanak végre a hálózaton.

Krenner Róbert - vezérigazgató, Vasivíz Zrt.
"A legszigorúbban ellenőrzött élelmiszer az ivóvíz. Saját akkreditált laborunkban vizsgáljuk, mellette gyorstesztekkel. Nagyjából 600 mintavételi hely van a megyében, ahol egy terv szerint rendszeresen mintázzuk főleg a gépházak kimenő helyein történnek ezek a vizsgálatok kétheti gyakorisággal-. Évente kétszer átmosatjuk a tározóinkat, hálózatainkat, ellenőrizzük a műszaki rendszereinket, és figyelőkutakkal ellenőrizzük a rétegvíz minőségét is."

A világnap alkalmából tervezett szakmai előadási anyagokat a szolgáltató elérhetővé teszi az interneten és kiírja a hagyományos fotó- és rajzpályázatot, valamint az iskolai vetélkedőt is. A természetes vizekkel való tudatos és felelős gazdálkodás a vízügyi igazgatóságok dolga. Mivel a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak a szélsőséges jelenségek, munkájukat leginkább ez határozza meg. 2019-ben megépült a dozmati árvízi tározó az Arany-patakon, tavaly pedig záportározók létesültek, amelyek kistelepüléseket védenek a villámárvizektől.

Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A mi vízgazdálkodási feladatunk kiterjed arra, hogy a szélsőségesen nagy és károkat okozó vizek ellen védekezzünk, a lakosságot és a értékeket megvédjük. Foglalkozunk azzal, ha szélsőségesen kevés a víz, az aszályproblémákat a mezőgazdaság irányába orvosolni tudjuk. Aszálymonitoring rendszert telepítünk egy országos program keretében, most már három ilyen állomásunk van, ami aktuálisan méri a talajban a vízháztartási folyamatokat. Öntözési célú tározók tervezését is megkezdtük, Vas megyében három helyszínen folyik ez a tervezés."

A víz világnapja arra is felhívja a figyelmet, hogy vigyáznunk kell természetes vizeink tisztaságára. Ennek érdekében a lakosság is sokat tehet, például azzal, hogy nem szennyezi szeméttel a folyókat. Vas megyében is jellemző, hogy műtárgyaknál és bedőlt fák mögött felgyülemlő hulladék-kupacokat, PET-palack-szigeteket kell eltávolítani, erre több tízmillió forintot költ évente a vízügyi igazgatóság. Tavaly részt vettek a "Tisztítsuk meg Magyarországot!" programban is, melynek köszönhetően fellélegezhettek a vízfolyások.

A víz világnapjához egy jeles évforduló is kapcsolódik a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság életében. 25 éve, 1996. március 19-én adták át a góri tározót, amely a Répce-menti településeket védi. Az 1965-ös árvíz komoly pusztítást okozott Bükön, Csepregen és Répcelakon, ekkor fogalmazódott meg a tározó terve, amely 400 hektáron 9,8 millió köbméter vizet képes visszatartani. Megépítése óta már több alkalommal üzembe kellett helyezni a góri tározót nagyobb esőzéseket követően.