A levirágzás fázisának végén jár a lila facélia. A fürtös virágzatban már látható a mag, de még zöld burokban van, fehér színű, tehát éretlen. Ilyen barna lesz mindegyik, amikor már betakarítható és értékesíthető. Ez a séi gazdálkodó 20-30 hektáron termel facéliát minden évben.
“Ez a múltkori vihar, ez a 60-70 km-es szél annyira megburította, hogy sajnos nem tudjuk rendre vágni, hanem vegyszerrel kell kezelni, hogy leszáradjon, és így tudjuk learatni.”
A szára legalább nem tört el, így szépen újra virágzott - tette hozzá a termelő, majd elmondta, hogy a facélia után a talaj jó porhanyós lesz. A zöldítés EU-kötelezettség, ehhez többnyire ezt a növényt használják, főként azért, mert költséghatékony.
Fichtacher Károly - gazdálkodó
“Értékesítés végett termelem, de amúgy a gazdálkodók zöldítési és lombtrágya végett használják ősszel, mert ennek a facéliának olyan jó a talajjavító képessége, és a fertőtlenítése, hogy különböző növényeknek ez hasznos, a következő kultúrnövényeknek.”
Fichtachker Károly vetésforgót alkalmaz: a facélia után szóját, aztán búzát, majd repcét és ismét facéliát termeszt. Utóbbit már másfél évtizede. A borágófélék közé tartozó szép virág magjának mázsája 100-110 ezer forint körül mozog.
Fichtacher Károly - gazdálkodó
“Az ára ennek a többihez képest nem ugrott meg, mert ugye tavaszi szerződések vannak, és ilyenkor még nem emelkedett meg, de reméljük, hogy megemelkedik, mert ha nem, akkor majdnem nem érdemes termeszteni a többi növényhez képest.”
A méhészek is nagyon szeretik a facéliát, az akácvirágzás után általában azonnal ide jönnek. A beporzás miatt a gazdálkodók is örülnek neki. A mézontófű - azaz a facélia - azonban idén egyszerre virágzott az akáccal, és utóbbit részesítették előnyben a rovarok. Véghéknél most 60 méhcsalád termel.
Véghné Pogány Éva - agrármérnök, őstermelő
“Időjárásbeli okai nem voltak neki, mert amikor elkezdődött mind a két növénynek a virágzása, akkor teljesen ideális volt, igaz, hogy ez csak pár napig tartott, mert utána jött egy rossz idő, az eső és a szél után pedig már nem kezdtek el róla hordani.”
A méz idén nem drágult jelentősen, a háztól vásárolt mézek közül az akác a kedvenc, most 2500-3000 Ft körül alakul kilója. A fűszeresebb facélia ugyanennyibe kerül.
Hírek
A virágzás vége felé jár a mézontófű, az időjárás szerencsére nem tépázta meg nagyon
A viharos szél megtépázta a környéken a facéliát, de még nem okozott visszavonhatatlan kárt az elsősorban talajjavítóként használt lila növénytáblákban. A méhek azonban idén alig-alig látogatták a mézontófűként is ismert virágot - az akácot választották helyette.