Kivételesen nem lakossági szavazással, hanem egyesületi döntéssel választották az év madarának idén a vándorsólymot, nem véletlenül. A sokáig hazánkban is gyakori faj egy időben eltűnt, de éppen húsz éve, hogy újra megjelent.
Gyurácz József - tanszékvezető, vasi elnök, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
“Magyarországon aztán 1997 óta újra fészkelő, már a védelemnek köszönhetően körülbelül 50-60 pár fészkel évente. Vas megyében fészkeléséről nem tudunk, ugyanakkor Vas megyében is előfordul, és különösen ilyenkor, ősszel, télen érdemes figyelni akár Szombathelyen is, hiszen a városi környezetet is kedvelő madárfajról van szó.”
Fogtak már be példányt Tömördön, de a vasi megyeszékhelyen is: ezt a fiatal, sérült egyedet például egy belvárosi szálló mellett találták, miután üvegfalnak repült. A kifejlett vándorsólyom testhossza fél méter is lehet.
Gyurácz József - tanszékvezető, vasi elnök, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
“Fiókáikat is élő hússal etetik, tehát valódi ragadozómadarakról van szó. És nagyon látványos repüléssel, vadászattal kapják el az áldozataikat. Nagy magasságból, szárnyukat behúzva, nagy sebességet, akár néhány száz kilométer per órás sebességet elérve zuhannak le a kiszemelt áldozatukra.”
Főként kis és közepes termetű madarak a zsákmányai. A fokozottan védett vándorsólyom állománya folyamatosan növekszik Magyarországon.
Hírek
A vándorsólyom az év madara
Az erő és az ügyesség szimbóluma, címerekben is gyakran feltűnik az év madarának megválasztott vándorsólyom. A veszélyes növényvédőszerek miatt a 20. század közepén a kipusztulás fenyegette, de az állomány nemrég újra megerősödött.