Hírek

A valódi, más néven keskenylevelű levendula lett az év gyógynövénye 2018-ban

2018. február 01., 16:22

A megyeszerte ismert és termesztett félcserje nem őshonos térségünkben, de közkedvelt egészségügyi hatása miatt még a kiskertekben is előfordul.

A valódi, más néven keskenylevelű levendula lett az év gyógynövénye 2018-ban

“Levendulapárnák, levendulamézek, levendula kerámiák, illatzacskók, olajok”

A legdivatosabb és leginkább vásárolt temékeket sorolja a gyógynövényboltot, a Castellum Teaházat üzemeltető szombathelyi karitasz igazgatója. A legtöbben azonban a valódi levendulateát keresik - ez most reneszánszát éli. A jótékonysági szervezet 25 ezer tő levendulájának nagyrészét a bio  ültetvényeiken, Vásárosmiskén, Ölbőn, Döbörhegyen.

Tuczainé Régvári Marietta - igazgató, Szombathelyi Egyházmegyei Karitász
“Nálunk az összes telephelyen, ahol levendulával foglalkozunk, megváltozott munkaképességű emberek dolgoznak, ők ezt nagyon szeretik, és abból tudjuk a terápiás juttatásokat finanszírozni, kifizetni, ha minél több levendulát tudunk így eladni.”

Ezt a kagylós figurát is ők készítették, ahogy a többi levendulás holmit: az illatosító zacskókat, levendulaszörpöt, szappant is. Még levendulás porcukrot is készítettek már - ezt a kuriózumot süteményekhez használják, általában megszórják vele az édességeket. Több változata létezik ennek a félcserjének - ez a keskenylevelű levendula az év gyógynövénye.

Vas megyében a középkorban terjedt el, de nem őshonos hazánkban - amit dísz- és gyógynövényként láthatunk, mind telepített ültetvény.

Balogh Lajos - botanikus muzeológus, Savaria Múzeum
“Egyre többen fedezik fel, főleg a melegebb, hosszabb nyári időszakok alkalmával ezt a növényt dísznővényként, és telepítik  olyan sziklás, köves, déli kitettségű udvarokra, amelyeknek igazán ellenálló és szép dísze lehet.”

Háromféle egészségügyi felhasználási módja terjedt el: tea, tinktúra és olaj formájában alkalmazzák leggyakrabban. Nyugtató, görcsoldó-lazító, emésztést serkentő, fertőtlenítő hatása miatt orvosi terápiák kiegészítőjeként is felhasználják.