A veszélyeztetett fajok egyikére, a törpeegérre irányítja idén a figyelmet a Vadonleső Program, amely minden évben egy kiválasztott védett vagy fokozottan védett emlősfajra és környezetére fókuszál. A törpeegér egész Magyarországon megtalálható.
Szinetár Csaba - zoológus, főiskolai tanár - ELTE-SEK
“Valóban egy igazi törpéről van szó, a legkisebb hazai rágcsálónkról, a legkisebb hazai emlősállatunkról van szó, a törpeegérről, amit véletlenül se tévesszünk össze a jobban ismert, sokat emlegetett házi egérrel.”
A törpeegérnek vöröses színű a háta, fehér a pocakja, ebben is különbözik a szürkés színű házi egértől.
“Jól megfigyelhető a valóban legkisebb testmérete, ami a közvetlenül mellette lévő házi egér nagyon közvetlen rokona, a güzüegérhez viszonyítva lényegesen kisebb, hozzávetőlegesen hat centiméter hosszú törzs, illetve körülbelül ugyanilyen hosszúságú farok jellemzi ezt a kis egérfajunkat.”
A sűrű növényzetben tanyázik, magvakkal, bogyókkal, rovarokkal táplálkozik. Rendkívül szapora, de csupán fél-egy évig él. Állománya egyre csökken Európában, de hazánkban még sokat lehet belőle látni.
Szinetár Csaba - zoológus, főiskolai tanár - ELTE-SEK
“Pár évvel ezelőtt a Szombathely-Kőszeg közötti vasútvonal mentén sétáltam a kutyámmal, és ott, a magas kórókon gyönyörű szép fészkeket találtam, igaz, a kutyám találta meg először, szimatolt, és aztán megbeszéltük, hogy nem bántjuk azt a körülbelül egy méter magasságban lévő fészket. Én úgy gondolom, hogy a Gyöngyös parton, ha nem is az Abért-tó folyamatosan nyírt szegélyében, a Gyöngyös parton, árterében ugyanúgy megtalálhatjuk.”
Az állat eszmei értéke 25 ezer forint. Fennmaradásának kulcsa az úgynevezett szegély-élőhelyek, az erdők és vetések közti sávok megóvása lehet a szakemberek szerint.
Hírek
A törpeegér lett az év emlőse
Hazánk legkisebb emlősállatát választották meg: 2022-ben a törpeegér lett az év emlőse. A védett állat alig néhány centiméter, jóval kisebb a házi szürke egérnél, vöröses színű a háta, fehér a hasa. Az egyetlen egérfaj, amely felmászik a magasabb növényekre. Vas megyében is könnyen megfigyelhető például az erdők-szántók mezsgyéjén.