"Erős piros a feje, és a tollazatában van egy sárga szín, ami messziről látható."
A szombathelyi Gothard iskola 6. osztályos tanulója a tengelic külső jegyeit sorolja.
Bognár Boldizsár tanuló, Gothard Jenő Általános Iskola
A tengelicnek nagyon szép, jellegzetes színei vannak, nagyon gyönyörű, mikor az etetőhöz megérkezik. Egyből észrevesszük őket. Fotózom is őket. Nagyon szeretem.
Nagyon szereti a bogáncsot, a gyermekláncfű környékén lehet látni, a gyermekláncfű magját csipegeti.
Az intézményben madarász-suli működik, ahol a diákok nemcsak tanulnak a madarakról, hanem gondoskodnak is róluk.
Kelemen Tibor tanár, Gothard Jenő Általános Iskola
A tengelic nem ritka madár, egy pintyféléről van szó. Ilyen szempontból könnyű helyzetben vagyunk, mert pl. mikor a parlagi sas volt az év madara, Vas megye egy kicsit hátrányos helyzetben volt. Most viszont egy olyan madárral van dolgunk, ami gyakori, költ nálunk.
A kontinens legtarkább és egyik legelterjedtebb énekesmadarának magyarországi állománya becslések szerint 800 ezer egyedből áll. Számuk az elmúlt évtizedekben nőtt is, annak ellenére, hogy kedvelt fészkelőhelyét, az útszéli bokrokat sokszor a költési időszakban nyesik meg, vagy éppen irtják ki.
Gyurácz József ornitológus
Ha már irtani kell a bokrot, mert valamilyen célnak az útjában van, akkor azt úgy kellene időzíteni, hogy a téli, őszi,tavaszi időszakban történjen, mert máskülönben nagyon sok fióka, ritka madarak is áldozatul esnek.
A madártani egyesület helyi csoportjának elnöke a Szombathelyi Televízió közéleti magazinjában arról is beszélt, hogy a november-decemberi enyhe időjárás miatt északabbról nem érkeztek hozzánk költöző madarak, a januári extrém hideg viszont gyors távozásra bírta a Magyarországon fészkelők egy részét. Így most kevesebb madarat láthatunk az etetőkben, mint az előző években. Fontos azonban, hogy az élelem mellett az itatásukról is gondoskodjunk.