Hírek

A Tejútrendszer történetét vizsgálják

2016. október 21., 15:47

A szombathelyi ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriuma komoly pályázati forrást nyert egy világméretű kutatásban való részvételre: a Tejútrendszer történetét vizsgálják a csillagok kémiai összetétele alapján.

A Tejútrendszer történetét vizsgálják

A csillagászat egyik legtöbbet kutatott kérdése a Tejútrendszer keletkezése és fejlődése az ősrobbanást követő első kétmilliárd évben. A választ a csillagok kémiai összetételének vizsgálata adhatja meg. A szombathelyi Gothard-obszervatórium munkatársai is részt vesznek egy a galaxis történetének megismerését célzó nemzetközi égboltfelmérő programban.

Kovács József - csillagász
“Erre dedikált távcsövekkel és színképelemző készülékekkel az égbolt nagy területét monitorozzák, és az ott található objektumokról fényképeket készítenek. “

Ezeken az üvegszál kábeleken érkezik a csillagok fénye a teleszkóptól a színképelemző műszerbe. Az adatok értékelésével világszerte több száz csillagász foglalkozik. A szombathelyi kutatást Mészáros Szabolcs vezeti, aki amerikai tanulmányai során kulcsszerepet játszott az égboltfelmérő program létrehozásában.

Mészáros Szabolcs - csillagász
“A csillagok színképéből meg lehet határozni sok mindent, például a felszíni hőmérsékletét, méretét, gravitációját, illetve azt, hogy milyne kémiai elemekből áll össze.”

A galaxis születésekor keletkezett égitestekneknek más a kémiai összetétele, mint a későbbieknek. Ezért a csillagok színképelemzése során szerzett információkból feltérképezhető a Tejútrendszer őstörténete. A vizsgálatokhoz a Magyar Tudományos Akadémia, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatain összesen 67 millió forint támogatást nyert a Gothard Asztrofizikai  Obszervatórium.