Hírek

A Szülőföld Egyesület szervezésében Szombathelyre érkezett a Szent Korona hiteles másolata

2022. június 14., 18:41

A Megyeházán fogadták a magyarok legbecsesebb jelképét, ahol előadás is elhangzott a koronaőrök tevékenységéről, majd a Brenner József atya mutatott be szentmisét a szalézi templomban.

 

A Szülőföld Egyesület szervezésében Szombathelyre érkezett a Szent Korona hiteles másolata

Huszárok sorfala várta a Szent Korona másolatát a Megyeháza lépcsőjén. Koronaőrök vonultak be az ereklyével a díszterembe. Ezt a másolatot látták eddig a világon a legtöbben. Az Egyesült Államokban Kármán László készítette az ottani magyarok összefogásával, a magyar lelkület megtartása céljából. Amikor 1994-ben hazatelepült, elhozta magával, halála előtt pedig a koronaőrök egyesületének ajándékozta. A tagok azóta ezzel a másolattal járják az országot és a határon túli területeket.

Woth Imre - elnök, Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete
"1038-as Szent Korona felajánlása óta ez jelképezi Magyarországot és azt az éggel kötött frigyet, amit Szent István hozott létre, és azóta senki nem bontotta föl, tehát égi hatalomhoz tartozik Magyarország."

Az ünnepség résztvevőit Kondora Bálint, a megyei közgyűlés alelnöke köszöntötte. Felelevenítette, hogy a korona másolata legutóbb 2017-ben járt Vas megyében az akkori megyenapon. Az egyesület elnöke előadásában beszélt a koronaőrség történetéről. Mint mondta, 1440-ben elrabolták a koronát, a váltságdíj 80 ezer arany volt, ami miatt a király külön adót vetett ki az országra. A történtek után, egy 1464-es törvény létrehozta a Magyar Királyi Koronaőri tisztséget, ami az 1944-es megszállásig működött is, majd 2011-ben állították fel újra.

Woth Imre - elnök, Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete
"Az volt a legfontosabb célja, hogy a korona hagyományos, honvédek általi őrzését járja ki, mert a rendszerváltozás idején nem volt politikai akarat a szervezet újraépítésére. Ezt 30 év alatt értük el, 2011-ben sikerült felállítani ezt a szervezetet, és azóta professzionális honvéd koronaőrök őrzik a Szent Koronát."

A korona 63 és feles fejméretre készült, összesen 55 király viselte. 19 zománckép található rajta, apostolok és szentek képmásai.

A megyeházi ünnepséget követően Brenner József atya mutatott be misét a szalézi templomban Magyarországért, az egyház megmaradásáért és virágzásáért.