"Az isten nevében a köpeny egyik fele a császáré, de a másik felét neked adom."
A Brenner-iskola színjátszói elevenítették fel Szent Márton életének egyik legismertebb mozzanatát, a köpenymegosztás jelenetét, amely az irgalmasság és a segítés szimbólumává emelte a Savariában 1700 évvel ezelőtt született szentet. A magyar kormány, a szombathelyi önkormányzat és az egyházmegye összefogásával méltó ünnepségsorozat vette kezdetét 2016-ban.
Puskás Tivadar - polgármester
"Szent Márton 1700 évvel ezelőtt itt Szombathelyen született. A célunk az, hogy ha valaki meghallja a világban Szent Márton nevét, akkor az jusson eszébe, hogy itt született Szombathelyen."
A kormány a programok megvalósítására 800 millió forintot, míg a Szent Márton Terv fejlesztéseire ötmilliárd forintot biztosított a város számára. Az anyagi előnyökön túl a lelki javakra is legalább akkora hangsúly jut ebben az évben.
Soltész Miklós - államtitkár
"A keresztényi értékek, a cselekvő szeretet megerősítése, ha ez kicsit átmegy az emberek mindennapi életébe, tetteibe, akkor mindenféle támogatás megérte, amit eddig adott a kormány."
Hende Csaba arról beszélt, hogy a város gazdasága, kulturális és társadalmi élete rohamléptekkel fejlődik, és szerinte a Szent Márton-év programjai lelki értelemben is megerősíthetik az itteni közösséget. Már kora tavasszal jeletős számú zarándokot várnak a városba, addigra befejeződnek az egyházi beruházások - mondta Veres András. Júliusban kétnapos programsorozatot szerveznek.
Veres András - megyéspüspök
"Minden valószínűség szerint ez lesz a Szent Márton év legnagyobb egyházi eseménye. Meghívtuk az egész püspöki konferenciát, a kormány tagjait, és a Kárpát-medencéből azon plébániáit, amelyek Szent Márton oltalma alatt élnek."
Két hét múlva a Weöres Sándor Színházban bemutatják a Köpönyeg és palást című darabot, amely kifejezetten az emlékévre íródott. Szeptemberben családi sportnapot, novemberben nagyszabású konferenciát szerveznek. A szentatya látogatásáról egyelőre nem született döntés.