Korábban ha valaki cukrásszá akarta átképezni magát, elég volt egy féléves OKJ-s tanfolyamot elvégeznie. Az új szakképzési rendszerben ez már úgynevezett alapszakmának számít, ami azt is jelenti, hogy csak iskolarendszerű képzésben sajátítható el. A Kereskedelmi és Vendéglátó Technikumban évente átlagosan 60-70 felnőttet, köztük cukrászokat is képeznek.
Sárayné Süle Gabriella - szakmai igazgatóhelyettes, VMSZC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum
A szakács, cukrász és a kereskedelmi értékesítő iránt is mindig is nagy kereslet volt a felnőttek részéről, arra számítunk, hogy ezzel az új rendszerrel sokkal több felnőtt keres meg minket. 23:12
Az iskolarendszerű képzés nem feltétlenül igényel hosszabb időt. A Gépipariban például a 4 éves CNC gépkezelő szakma akár 1 év alatt elsajátítható, az előzetesen megszerzett képesítések, szakmai ismeretek beszámításával. Az új rendszerben jobban tudnak alkalmazkodni a piac igényeihez - mondja az igazgató -, a felnőttek az esti órák helyett a nappali gyakorlatba is bekapcsolódhatnak, de akár egyéni tanrend alapján és az év bármely szakában elindulhat a képzés.
Kovács Péter - igazgató, VMSZC Gépipari és Informatikai Technikum
Hogyha mondjuk összejönne egy csoport márciusban vagy áprilisban, akkor minden további nélkül akkor is elindíthatnánk a képzést, tehát ez a régi OKJ-hez képest óriási előrelépés, sokkal nagyobb rugalmasságot vittek a rendszerbe mindenféle szempontból. 08:31
Az iskolák valamennyi, általuk oktatott szakmát meghirdethetik felnőttképzés keretében is, és ha a saját profiljukon belül igény mutatkozik valamilyen képzésre, azt lehetőség szerint meg is kell szervezniük. Mivel az eddigi szakmák száma és megnevezése sok esetben változott, érdemes tájékozódni.
Rettegi Attila - főigazgató, Vas Megyei Szakképzési Centrum
Ha vki esetleg a meghirdetett képzések között nem találja azt a szakmát, ami az ő szíve-vágya, akkor is egy kérdést megér, hogy mit érdemes csinálni, találkozom olyannal, hogy az OKJ-ban valami tételesen benn volt azzal a névvel, most az új szakmajegyzékben más név alatt fut esetleg ugyanaz a téma. 15:44
Az új rendszerhez a felnőttképző cégeknek is alkalmazkodniuk kell. Ők 2021-től az alapszakmákban már nem indíthatnak tanfolyamot, de a folyamatban lévő képzések még kifutnak. Ezek a vállalkozások a jövőben a szakképesítések megszerzésére készítenek fel, amelyek lehetnek ráépülő, rövidebb ciklusú vagy speciális képzések.
Mosonyi Marietta - oktatás- és vizsgaszervező, Perfekt Zrt. Vas Megyei Képzési Központ
A logisztikai és szállítmányozási ügyintézői képzésünk biztos, hogy bekerül a nappali iskolarendszerbe, illetve a pénzügyi-számviteli ügyintézői képzésünk is, de a fotográfus és fotótermék-kereskedő néven futó képzésünket tudjuk a jövőben is indítani, a tb-bérügyintézői képzésünket is tudjuk indítani a jövőben, ezekre elég nagy a kereslet, nyilván kibővítetten, átalakultan, de ezeket például el fogjuk tudni indítani.
Az alapszakmák elsajátítása után az iskolák szakmai bizonyítványt adnak, míg a felnőttképzők csak tanúsítványt állíthatnak ki, a szakképesítést igazoló bizonyítvány megszerzéséhez akkreditált vizsgaközpontban kell vizsgát tenni. Ami nem változik: két szakképesítés megszerzése továbbra is ingyenes marad.
Hírek
A szakképzés átalakításával megszűnt a korábbi Országos Képzési Jegyzék
OKJ-s tanfolyamot utoljára tavaly decemberben indíthattak a felnőttképzők. A piaci alapon szerveződő képzésben jelenleg 363 féle szakképesítés közül lehet választani, de a 174 alapszakmát ezentúl kizárólag iskolai rendszerű oktatásban lehet elsajátítani. A változással megszűnik az OKJ-s tanfolyamok egyre átláthatatlanabb rendszere és a piaci igényekhez jobban alkalmazkodó rugalmas képzési struktúra jön létre.