Hírek

A segítő munkakörben dolgozók állnak a 28. Szociális Hét középpontjában

2024. november 14., 10:42
A segítő munkakörben dolgozók állnak a 28. Szociális Hét középpontjában. Lelki egészségről, célorientált jövőképről, munka és magánélet egyensúlyáról, közösségépítésről szólnak idén az előadások. 1997 óta november 12. a szociális munka napja, ez alkalomból háromnapos szakmai programot szerveznek az ágazatban tevékenykedők számára.
A segítő munkakörben dolgozók állnak a 28. Szociális Hét középpontjában

Amit az élettől akarok - ezzel a Reményik Sándor-verssel vette kezdetét a 28. Szociális Hét Szombathelyen. Ezúttal a segítők segítése a fő téma, a szociális dolgozók lelki és mentális egészsége kerül fókuszba.

Kulcsár Lászlóné - igazgató, Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ

"Ebben az évben a szociális segítő szakmában dolgozókra fókuszálnánk. Szeretnénk kicsit előtérbe helyezni őket is, hiszen eddig sok szó esett azokról, akiken ők segítenek, akik érdekében dolgoznak, róluk kevés alkalommal van lehetőség beszélni, illetve megköszönni az áldozatos munkájukat."

Fontos, hogy jól tudjuk beosztani az időnket, megtaláljuk az egyensúlyt a munka és a magánélet között, tisztában legyünk azzal, honnan jöttünk és hová tartunk. Különös jelentősége van ennek a segítő szakmákban, ahol a munkatársak a személyiségükkel is dolgoznak. Erről beszélt köszöntőjében Nemény András.

Nemény András - polgármester

"Az ember élete komplex egység, több annál, mint a munka. Ha valódi megértést akarunk, azt bizony a munkán túl kell megtalálnunk."

A szociális munka napja az elesettekért dolgozókra hívja fel a közvélemény figyelmét. Kulcsár Lászlóné megnyitó beszédében rámutatott: a rászorulókért dolgozni csak elhivatottan, szakmai alázattal és felelősséggel lehet, hiszen nap mint nap mások életét befolyásoló döntéseket kell meghozni. Nem hallgatta el a nehézségeket sem: az ágazatban tapasztalható alacsony bérek, a túlterheltség, a megbecsülés- és a munkaerő hiánya ellen sürgősen tenni kell.

"Azért van baj, van baj, itt vagyunk a jelen székén, és a 4P szintünk az egekben. A 4P a puffog, pampog, picsog, panaszkodik." nevetés

Célok logikája: Hová tart az életem? címmel Limpár Imre tartotta a nyitó előadást. A pódiumon a múlt, a jelen és a jövő széke kapott helyet.

Limpár Imre - tanácsadó szakpszichológus

"Nagyon jövőorientált fókuszt fog megütni az előadás, tesszük ezt azért, hogy a jövőorientált attitüd segít eligazodni a hétköznapokban, mert sokan úgy vagyunk, hogy flippergolyó módjára csapódunk ide-oda, és a célok, magyarán a jövő lehet egy nagyon szép orientációs pont, erre fókuszálunk."

A hallgatóság tippeket kapott arra, hogyan lehet elérni a stabilitást és a tudatosságot, miként lehet különbséget tenni puszta vágyak és célok között, és miért fontos meghatározni, hová szeretnénk elérni 10-20-30 év múlva. A Szociális Hét további részében többek között a testbeszédről, a betegszervezetek támogató szerepéről, az asszertív kommunikációról, a szociális önmenedzselésről szólnak az előadások. A szociális munkások kiállításon mutatkoznak be hobbijukkal, a Városháza aulájában pedig kézműves termékek vásárát rendeztek be.