Hírek

A repceszár ormányos bogár idén először nem hibernálódott a téli időszakban

2023. január 13., 19:01

Évek óta egyre enyhébb a tél, már nem pusztítják hosszan tartó, kemény fagyok a kártevőket. A talajban lakó rágcsálók, különböző rovarok ellen másként kell védekezni a földeken, mint eddig. Korábban indul a vegyszeres irtás is.

A repceszár ormányos bogár idén először nem hibernálódott a téli időszakban

Mindkét oldala ragacsos ennek a sárga lapnak. Ez egy csapda, amit a gazdálkodók tesznek ki a földekre. A sárga szín vonzza a rovarokat. Ez a csapda január elején került ki.

“Mivel ráragadnak a rovarok, ezért nagyon szépen meg tudjuk számolni, hogy adott nap alatt mennyit fogunk, és megvannak azok a sarokszámok, hogy egy nap alatt 5-6-8 darab az, ami a védekezési küszöb értéket jelenti, és ezzel nagyon egyszerűen előre tudjuk jelezni, hogy mikor tudunk megindulni az állományba a növényvédőszeres védekezésekkel.”

Egy olyan kártevőt mutat most a növényvédelmi szakember, amelyik télen eddig nem volt aktív.

“Telelőn kéne lennie, viszont az elmúlt napokban 15-20 repce szárormányost fogtunk, ami a repce legfontosabb kártevője.”

Így néz ki ez a kártevő, amely a növény leveleit, szárát rágja. A tankönyvek szerint hibernált állapotban kellene átvészelnie a téli hónapokat. Márpedig az állomány nagyon is aktív. A megye több pontján is figyelik az ilyen csapdákat, a repcetáblák térségünkben  a legfertőzöttebbek. Az elmúlt években megváltoztak a gazdálkodás régi szabályai: a szakember szerint évek óta nincs is igazi tél.

Krajczár Csaba - északnyugat-magyarországi régióvezető - BASF Hungária Kft
“Azok a kórokozók, kártevők, amelyek télen el kell, hogy pusztuljanak, egy része, a gradációjuknak vissza kellene szorulnia, illetve megfelelő szint alá kéne gradálódni, ez nem történik meg évek óta, ennek a szemtanúi vagyunk, és ez nagy kihívás a mezőgazdaságban.”

Ilyen volt régebben a tél Vas megyében, ezek néhány éves felvételek. Vastag volt a hótakaró is, jól védett a fagytól.  Egy hónapos kemény mínuszok kellenének, hogy a talaj felső 20 cm-es rétege is átfagyjon. A kártevők, kórokozók évek óta túlélnek.

Krajczár Csaba - északnyugat-magyarországi régióvezető - BASF Hungária Kft
“A talajlakó kártevőkről, akár pockokról, különböző rovarfélékről, levéltetvekről, kabócákról beszélünk, amelyek károsítják akár a mellettünk lévő repcetáblát, akár a mellettünk lévő őszi kalászos táblákat, de a szőlő, a gyümölcsösökben is óriási kárt tudnak tenni ezek a klimatikus anomáliák, hiszen ott meg nagyon gyorsan elindul a januári rügyképződés, hamar kivirágoznak, és amit tapasztaltunk, hogy a későbbiekben egy márciusi fagy a virágokat, rügyeket meg tudja tizedelni a szőlőkben, gyümölcsösben.”
 .
Még keresik a megoldást a klímaváltozás hatásaira. A tankönyvi javaslatokat már el lehet felejteni a szakemberek szerint. Egyelőre annyit tudnak tenni, hogy ősztől megfigyelik a kártevők életmódját, mert meglepően átalakult az életritmusuk. Ma már sokkal korábban kell védekezni a kártevők ellen - információink szerint akár már ősztől elkezdődhet majd a vegyszeres irtás.