“ez egy közepes évjáratúnak tűnik"
A még lábon álló búzatábla mellett a szakember arról beszél, hogy bár márciusig kimondottan aszályos idő volt, azt követően több hullámban jelentős mennyiségű csapadék hullott a földekre. A felmelegedés azonban elmaradt, sokáig hűvös vagy kimondottan hideg idő volt, így a méhek sem tudták elvégezni a dolgukat a megszokott ütemben. Ennek a búzának a szára nem is száradt ki rendesen , ezért nem aratták még le, bár a szemek már könnyen kiperegnek.
Nagyjából még két hét van vissza az idei aratásból.
Marlovics Norbert - mezőgazdasági vállalkozó
“Búzánál kevés, egyelőre kevés étkezési minőség van sajnos, köszönhetően az időjárásnak igen, mert volt csapadék, de hideg is volt mellé. A növények nem abban az ütemben fejlődtek. Illetve most a betakarítás során, ahogy elkezdtük a búzát ugye visszaemlékszünk a napokban is volt 30 mm a környéken. És azért az elkészült búzaszemeket a tartósan csapadékosabb idő kimossa, kilúgozza úgymond, ha fogalmazhatnánk. És gyakorlatilag így azért a minősége kicsit romlik. A mennyiségekre Vas megyében azért akkora probléma nincsen.”
A kavicsosabb vasi földeken 4-5 tonna az idei búzatermés, a jobb részeken pedig 6 vagy akár 8 tonna is termett. A vasi repcetermés viszont nem alakult idén a legjobban: a korábbi 4 tonna helyett most csak átlag 3, esetenként 2-2,5 tonna hozamról számoltak be a gazdák. És ez csak az egyik gond. A gázáremelkedés csúcsán 400 ezer forintos műtrágyával kezelték a földeket, miközben a felvásárlási árak rendkívül alacsonyak.
Marlovics Norbert - mezőgazdasági vállalkozó
“A nitrogén ára csak most esett le, vagy érkezett le a 110 ezer forint körüli ár per tonnára, ami még mindig jóval több mint a krízist megelőző időszak, de a terményárak azok jelenleg olyan alacsonyak mint 10-15 évvel ezelőtt. Ezekből a terményárakból a 6-7 tonnás árpával vagyunk a nulla közeli állapotban, illetve a búzára is el lehet ezt mondani. Repcénél nem biztos, hogy egyáltalán egy átlagos repcetermésnél, nem is biztos hogy lesz nulla, hanem az a valószínű, hogy mínuszban marad. “
Az erdőszéli részeken a vadkár is komoly probléma.
“Ezen a táblán is gyakorlatilag ott a két erdő között mennek át a szarvasok és elég komoly károkat okoznak”
Sok termelő nem tudja behajtani azt a vadkárt amit az állatok okoznak. A felszaporodott állomány ellen próbálnak kerítéssel védekezni, de a jelenlegi vadállomány már nem kordában tartható.