Dr. Bana Ildikó szemész szakorvos
"A probléma az, hogy az utóbbi évtizedben az ózonréteg mennyisége csökken, ezáltal sajnos több káros sugárzás jut a Föld felszínére. Na most a szem szövetei ezeket elnyelik, elsősorban a szaruhártyánk és szemlencsénk."
A napból érkező sugárzás egy része látható, másik része, az ún. ultraviola sugárzás láthatatlan. A látható fény nem károsít, ám kellemetlen lehet a szemnek, így sötétebb lencsével védekezünk ellene. Csakhogy a napszemüvegek színe önmagában nem véd a káros, UV sugarak ellen. Sőt, az UV szűrő nélküli, túl sötét lencse kifejezetten károsabb lehet, mintha semmit sem hordanánk.
Néhány érdekesség a napszemüveg múltjáról:
A szemüveget korábban vastag bőrszíjjal erősítették a fejhez, kalapra vagy más fejfedőre rögzítették. A száras szemüveg csak a 18. században vált általánossá.
A második világháborúban az US Air Force rendelt napvédő eszközöket a pilótái számára, akiknek a szeme igen erős UV-sugárzásnak volt kitéve.
Az 50-es évek amerikai ifjúságának elsőszámú ideálja, James Dean vette fel elsőként a filmvásznon, ezzel a napszemüveg a hódítás kelléke lett.
Emlékezetes John Lennon olcsó, kerek formájú napszemüvege, amely a hippikorszak és a pop jelképévé vált."
Az UV fény tartománya 190-től 400 nanométerig terjed. A vizsgálat során azt figyelik, hogy az egyes napszemüvegek ebben a tartományban átengednek-e fényt. Már a legcsekélyebb átszűrődés is azt jelenti, hogy a lencse nem védi megfelelően szemünket.
Süvegesné Váradi Gabriella, laborvezető
"Ezen a görbén jól látható, hogy a számunkra érdekes 190-től 400 nanométerig tartó tartományban ez a napszemüveg szinte mindent elnyel."
Pedig ez egy márkajelzés nélküli, olcsó napszemüveg. Az általunk vizsgált lencsék szinte mindegyikéről ez derült ki, vagyis hogy ártól és márkától függetlenül, megfelelő UV védelemmel rendelkeznek. Akkor miért lehet mégis ártalmas egy napszemüveg?
Dr. Bana Ildikó szemész szakorvos
"Ha egy rossz minőségű lencsét vásárolunk, akkor azt színezett réteggel látják el, azon lehetnek ilyen megfolyások, tehát nem megfelelő a felületkezelés, ez egy ilyen torzító hatást válthat ki, amitől fejfájás, szemfáradás is felléphet."
Egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálatai kimutatták, hogy azokban az országokban, ahol erősebb a napsugárzás, ill. vékonyabb az ózonréteg, az arra hajlamosaknál évtizedekkel korábban kialakul az időskori szürke hályog.
A megfelelő napszemüveg viselete tehát nem csupán divathóbort, hanem egyre inkább kötelező védelmi eszköz.
Forrás: freepress24.tv