Hírek

A Mózeskosár hálózat égisze alatt dolgoznak tovább az SOS gyermekfalvak vasi nevelőszülői

2023. február 25., 01:06

A szombathelyi központú Mózeskosár hálózat égisze alatt dolgoznak tovább az SOS gyermekfalvak vasi nevelőszülői az év közepétől, ugyanis az SOS Gyermekfalvak Alapítvány a nyártól nem végez nevelőszülői tevékenységet Vas vármegyében. Tart az átszervezés, amely nyolc nevelőszülőt és 15 gyermeket érint.

A Mózeskosár hálózat égisze alatt dolgoznak tovább az SOS gyermekfalvak vasi nevelőszülői

Eladta a kőszegi gyermekfalu ingatlanegyüttesét az SOS Gyermekfalvak, az ingatlanokból származó bevételt szakmai programjaira fordítja a szervezet, amely Vas vármegyében már nem működtet nevelőszülői tevékenységet. A nyolc vasi nevelőszülő a szombathelyi központú Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózathoz kerül háromoldalú megállapodással: a két hálózat, valamint a nevelőszülő aláírásával jön létre a váltás.
 

Pintér-Horváth Márta szakmai vezető, Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózat
A döntés az 2022 decemberében született meg, hogy mi vagyunk az a hálózat, akik végül is átveszik az ő nevelőszülőiket. A folyamatnak most januárban álltunk neki, elég szoros határidőkkel dolgozunk. A tervek szerint július elsejével fognak működési engedélyt kapni nálunk a jelenleg még SOS-es nevelőszülők.

Van olyan nevelőszülő, aki már korábban váltott a két hálózat között.
 

Radányi Zsuzsanna nevelőszülő
A családunk az evangélikus gyülekezethez tartozik itt Szombathelyen, és amikor én elkezdtem a nevelőszülői tanfolyamot, akkor még ez a hálózat csak alakulóban volt, és ezért választottam a kőszegi SOS-hálózatot. És ahogy meghallottuk, hogy meg fog szűnni a kőszegi SOS-falu, akkor kellett választanom, és teljesen egyértelmű volt, hogy a saját gyülekezetem hálózatához jövök át.

A nyolc nevelőszülővel bővülő Mózeskosár továbbra sem lesz „mamuthálózat”.
 

Pintér-Horváth Márta szakmai vezető, Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózat
Hasonlóképp gondolkodunk, főleg így a szakmai irányokban, és talán emiatt választottak minket, illetve mi mindig kicsiben gondolkodunk. Tehát hiába van országos működési engedélyünk, mi ragaszkodunk a személyes kapcsolatokhoz, ahhoz, hogy mindig személyesen ismerjük a gyerekeket, a nevelőszülőket, úgyhogy emiatt koncentrálódunk ide Vas, Zala és Győr-Moson-Sopron megyére.

Az országos evangélikus egyház kezdeményezésére 2018. november 1-jétől működtet nevelőszülői hálózatot a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ, fiatal ez a munkaág.
 

Radányi Zsuzsanna nevelőszülő
Az SOS-falu egy rendkívül régóta működő hálózat volt, ott a szakemberek már hosszú évtizedek óta, itt viszont ez egy kezdő hálózat volt, kicsit tartottam tőle, hogy vajon milyen a szakmai háttér, de teljesen pozitívan ért az, hogy mindenki felkészülten segíti a családokat.

Az SOS-megkeresése szakmai elismerést is jelent az alig több mint négy éves szervezet számára.

Szabó Miklós intézményvezető, Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ
És a következő részben pedig a szakmai fejlesztés volt a célja, ennek egy nagyon jó eredménye az a mostani apropó, hogy megkeresett minket egy nívós, régóta a rendszerben működő hálózat, hogy partnerként képviseljük az ő általuk létrehozott szakmaiságot és lelkiséget.

2023. július elsejétől előreláthatólag 26 nevelőszülővel működik majd a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ Mózeskosár Nevelőszülői Hálózata. 

Az SOS szakmai segítő háttérként még 2025-ig segíti a munkát.