Hírek

A mártírhalált halt munkaszolgálatos áldozatokra emlékezett Kőszeg

2022. március 25., 18:42

77 éve számolták fel a városban 1944 novemberétől 1945 március 25-ig működő munkatáborokat, ahol mintegy 2500-an vesztették életüket. Az elhunytak előtt emlékút túrával, főhajtással és koszorúzással tisztelgett Kőszeg, és a megújult Zsinagóga is megnyitotta kapuit egy napra a látogatók előtt.

 

A mártírhalált halt munkaszolgálatos áldozatokra emlékezett Kőszeg

Az egykori kőszegi munkatábor helyén 1985-ben hozott létre a város Munkaszolgálatos Emlékparkot, amit 2020-ban felújítottak.

Az emlékhely örök figyelmeztetés arra, hogy soha ne fordulhasson elő többé az 1944-45-ben megtörtént szörnyű tragédia, amikor is az embertelen körülmények és kegyetlen bánásmód miatt ezrek haltak meg – mondta a város polgármestere.

Básthy Béla – polgármester, Kőszeg
„Az, ami 1944-45 telén Kőszegen történt az országos jelentőségű tragédia volt. Természetesen számunkra nagyon sok gondolkodni-, elmélkedni valót, tanulságot és gyászt is jelent az, hogy itt munkaszolgálatosok ezrei lelték halálukat.”

A megemlékezés szónoka, Fónagy János miniszterhelyettes ünnepi beszédében felidézte a korszak borzalmait. Szólt arról, hogy a munkaszolgálat fogalmát egy 1939-es törvénycikk vezette be, a zsidók megalázása és elpusztítása volt a cél. A nyilas hatalomátvételt követően több ezer munkaszolgálatost hoztak a térségbe a birodalmi védőállás építésére.

Fónagy János -miniszterhelyettes, Miniszterlenöki Kormányiroda
„Az embertelen bánásmód, a körülmények, a nagyon kemény fizikai munka következtében tömegesen betegedtek és haltak meg. A téli időjárás, az elégtelen öltözködés, a fűtetlen épületek miatt sokan fagyhalált haltak. A beteg, munkára kivonulásra képtelen foglyokat lelőtték, agyonverték. A munkára még képes, de végsőkig legyengült és alultáplált emberekkel az erődítési munkák lassan haladtak.”

A Vörös Hadsereg előrenyomulása miatt 1945. március 22-25. között felszámolták a kőszegi munkatábort. Az áldozatok részben még ma is a város határában, a Lovagló dűlőben jelöletlen tömegsírokban nyugszanak.

L. Kiss Csaba – történelem tanár
„Az 1944-ben idehurcolt munkaszolgálatosok nagy részét nem exhumálták valójában, hanem ott hagyták azon a helyen, ahol a tömegsírok feltárása megtörtént. Egyszerűen képtelenség volt 1947 tavaszán ezt az irgalmatlan munkát egy kisvárosnak egyedül végrehajtania.”

Az egykori tragédiára Kőszegen több mementó is emlékeztet, tavaly két újabb emlékhelyet állítottak, és információs táblákkal is ellátott emlékút is készült. Várhatóan a tömegsírok helyszínén emlékkert jöhet létre. Az ünnepség végén a kőszegi iskolák, intézmények, szervezetek és mások mellett a Szombathelyi Zsidó Hitközség tagjai helyezték el koszorúikat az áldozatok tiszteletére. A munkaszolgálatosok emléknapján megnyitotta kapuit a megújult kőszegi zsinagóga, ahol szakértő vezetésével ismerhették meg a látogatók az épület és a helyi zsidóság történetét.