Ez az alig 8-10 centiméres hal a lápi póc. A Duna vízrendszerének egyik legfontosabb faja. A Kárpát-medence síkvidéki mocsarait és a lápvidékeket kedveli, de természetes élőhelye egyre szűkül.
Szinetár Csaba - zoológus tanár - ELTE SEK
“Elsősorban a területek mezőgazdasági hasznosításának reményében végzett lecsapolások elpusztították ezeket a területeket, értelemszerűen maga után vonta ezeknek az élőhelyeknek za eltűnése azoknak a fajoknak az elvesztését, vagy legalábbis visszaszorulását, amelyek ezekben az élőhelyeken fordultak elő.”
Hazánkban egyre kevesebb az őshonos faj. Az év halára mindig nagyobb figyelem jut, így a gyerekek megtanulhatják, hogy nem csak a betelepített, horgászható halak értékesek.
Szinetár Csaba - zoológus tanár - ELTE SEK
“Elsöprő többséggel, több mint 50 százalékát a szavazatoknak ez a faj söpörte be, el kell, hogy áruljam, hogy a szavazatok száma alapján, mai gyakorlatilag egy hatezer fő volt, azt jelenti, hogy nem olyan sokan ismerik. Gondoljunk bele, Magyarországon hány horgász van, nyilván nem a horgászok igyekeztek rá felhívni a figyelmet, hogy egy olyan fajról van szó, ami igazi, bennszülött, őshonos faj.”
Nem az emberi élelmezésben, hanem az állatok takarmányozásában kapott régen jelentős szerepet a lápi póc. Vas megyében a Rába holtág-rendszereiben van jelen. Sárvár és Rum térségében is igazolták a jelenlétét. A lápi póc oldalról enyhén lapított, sötétbarna színű hal. Apró, fekete foltjai mellett a hátúszójának alakja is jellegzetes: szinte téglalap alakú. Szemei viszonylag nagyok.
Szinetár Csaba - zoológus tanár - ELTE SEK
“Jól fejlett, apró, az állkapcsokra ránőtt fogakkal rendelkezik, ugyanis mérete ellenére ze egy kis ragadozó faj, nem véletlen, hogy több nyelven a kutyahal nevet kapta, nagy valószínűséggel a harapósságából kifolyólag.”
A lápi póc a selymes durbincsot és a csapósügért előzte meg a Magyar Haltani Társaság közönségszavazásán.