Varrónőket, bolti eladókat, szakácsokat, pincéreket, kőműveseket, ápolókat, fémmegmunkálókat, ügyfélszolgálati munkatársakat kerestek jelentősebb számban a cégek az elmúlt időszakban, de gyakorlatilag minden területen nagyobb az igény a munkavállalókra, mint ahányan munkát keresnek. A Vas Megyei Kormányhivatal adatai szerint a vállalkozásoknak több mint 88 %-ban fizikai munkaerőre volt szükségük, de kevesebb üres álláshelyet jelentettek be, mint korábban. Igaz, ez nem is kötelező.
Rodler Tamás – főosztályvezető, Vas Megyei Kormányhivatal
„Az év első 5 hónapjában 3.597 álláshelyet jelentettek be a munkáltatók, ez 15,4 %-kal kevesebb a 2021 azonos időszakához képest, amikor 2021-ben egész évben közel 10 ezer üres álláshelyünk volt.”
2018-ban volt utoljára ennyire alacsony a regisztrált álláskeresők száma Vas megyében – tudtuk meg a kormányhivatal foglalkoztatási főosztályvezetőjétől.
Rodler Tamás – főosztályvezető, Vas Megyei Kormányhivatal
„Az év első 5 hónapjában 4090 fő szerepelt átlagosan a regiszterben. Ez 15,4 %-kal kevesebb, mint a 2021. évi adat, tehát tovább javult a helyzet. Májusban szám szerint 3.808 személy volt a regiszterben.”
A turizmus-vendéglátásban a legsúlyosabb a munkaerőhiány – mondta el az egyik munkaerőközvetítő irodavezetője. Ausztria elszívó hatása főleg itt a határ közelében erősen érezhető.
Nemes Orsolya – irodavezető, Pannonwork
„Igény bőven lenne munkavállalóra úgy diák, mint aktív korú személyekre. A munkaadók sorbaállnak az emberekért. Diákjaink most jó számmal iratkoztak be, tehát tudunk nekik munkát adni elsősorban gyárakban, de adminisztratív helyeken is, akár gyári adminisztrációban is, tehát a kettő így kombinálva, de az aktív korú munkavállalóknak is bőven lenne hely, ők viszont elfogytak. Sajnos kiürült az ország.”
Az üres álláshelyeket nehéz feltölteni. A nyári szabadságolások miatti helyettesítés újabb problémát jelent. A cégek körében egyre népszerűbb az egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett alkalmi munkavállalás.
Nemes Orsolya – irodavezető, Pannonwork
„Egyrészt nagyon picike adminisztratív háttér kell hozzá, azt is mi szövetkezetként átvállaljuk, másrészt nincs vele plusz költség, nincs szabadság, nincs szabadság megváltás, nincs táppénz, adómentes keretösszegig nincs adó és nincs TB-fizetés sem.”
Emiatt ez a forma nem ad biztosítottságot, tehát nem jár utána az egészségügyi ellátás. Így ez csak azoknak a munkavállalóknak előnyös, akik mellékállásban akarnak plusz jövedelemhez jutni.
Hírek
A KSH szerint májusban 3,5 %-os volt országosan a munkanélküliségi ráta
Hasonló a helyzet Vas megyében is, bár a híradónk által megkérdezett munkaerőközvetítő azt mondta, elfogytak a szabad munkavállalók. Főleg Ausztria közelsége miatt. A turizmus-vendéglátás az egyik leginkább érintett ágazat, szakácsot már milliós fizetésért sem lehet találni.